راهیار

آیا هدف داشتن می تواند شما را زنده نگه دارد؟

هدف ها شما را زنده نگه می‌دارند

آیا می خواهید بیشتر زندگی کنید؟ سعی کنید در زندگی خود احساس هدفمندی پیدا کنید.

در سال‌های اخیر، مطالعات نشان داده‌اند که احساس داشتن هدف به شما کمک می‌کند تا زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشید، حتی زمانی که به فرهنگ‌های مختلف نگاه می‌کنید یا مواردی که طول عمر افراد را با آنها پیش‌بینی می‌کنند مانند سیگار کشیدن را کنترل می‌کنید باز هم تاثیر هدف داشتن را در طول عمر افراد مشاهده می‌کنید. اما همه این مطالعات محدودیت یکسانی داشتند: آنها بر بزرگسالان بالای ۶۰ سال تمرکز داشتند.

تاثیرات مثبت هدف در زندگی بزرگسالان جوان

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله Psychological Science منتشر شده است به بررسی این موضوع پرداخته است که آیا داشتن هدف در زندگی بر سلامتی بزرگسالانی هم که جوان‌تر هستند نیز تاثیرات مثبتی دارد یا خیر. محققان پاتریک هیل و نیکلاس توریانو نمونه آماری از افراد میانسال را در ایالات متحده بررسی کردند. یک مطالعه ملی در مورد سلامت و رفاه که با بیش از ۷۰۰۰ شرکت‌کننده در سال ۱۹۹۴ شروع شد. با استفاده از متغیرهایی مثل هدف داشتن و متغیرهای شناخته شده دیگری که معیار سلامت روحی و جسمی افراد با آنها سنجیده می‌شود، چگونگی احوالات روحی و جسمی این عده مورد بررسی قرار گرفت.

برای سنجش هدف زندگی، هیل و توریانو به پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در مطالعه به مقیاس‌های بهزیستی روان‌شناختی نگاه کردند، که جملاتی از این قبیل رامی‌پرسد: «بعضی از مردم بی‌هدف در زندگی پرسه می‌زنند، اما من یکی از آنها نیستم» و شرکت کننده باید به درستی یا نادرستی آن امتیاز می داد.

محققان پاسخ‌های آنها را در رابطه با عوامل دیگر، مانند داشتن روابط مثبت با دیگران یا احساس عمومی آنها، بررسی کردند و سپس داده‌های مرگ و میر آنها را از شاخص ملی مرگ بررسی کردند.

در واقع، در طول ۱۴ سال مطالعه آنها، ۵۶۹ شرکت‌کننده، یعنی حدود ۹ درصد از نمونه، جان خود را از دست دادند – و در تجزیه و تحلیل داده‌ها، محققان دریافتند که داشتن حس هدف عامل مهمی در تعیین اینکه چه کسی و برای چه مدت زندگی می‌کند، است. محققان به این نتیجه رسیدند که اگر همه متغیرهای دیگر برابر باشند، هرچه فرد هدف‌های بیشتری داشته باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که او طول عمر بیشتری هم در بزرگسالی داشته باشد.

هدف داشتن در همه سنین مهم و ضروری است

پیش از این، تردید وجود داشت که آیا هدف داشتن در زندگی، مزیت طول عمر را پس از بازنشستگی به ارمغان می‌آورد یا خیر، زیرا در این سنین اهداف قدیمی مانند تشکیل خانواده یا پیشرفت شغلی به حاشیه رفته است. اما هیل و توریانو دریافتند که مزایای هدف داشتن مشروط به وضعیت بازنشستگی نیست.

اما شاید مهم‌تر از همه، آنها دریافتند که حفظ یک هدف قوی برای بزرگسالان جوان می‌تواند به همان اندازه افراد مسن‌تر مهم باشد. آنها می‌نویسند: “این یافته‌ها اهمیت ایجاد یک جهت و هدف برای زندگی را در اسرع وقت نشان می‌دهد.” به همین ترتیب، تحقیقات نشان داده است که افزایش تعهد به هدف در دوران دانشگاه می‌تواند تأثیرات مهمی بر رفاه افراد تا بزرگسالی آن‌ها داشته باشد.

اگرچه نتایج مطالعه آنها واقعا امیدوارکننده است، ولی هیل و توریانو هشدار دادند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زیرا مسیرهایی که از طریق آنها هدف در زندگی بر مرگ و میر تأثیر می‌گذارد و اینکه آیا این مسیرها در اوایل بزرگسالی با اواخر بزرگسالی متفاوت هستند، هنوز مشخص نشده است.

آن‌ها می‌نویسند: «مطالعه کنونی به عنوان یک هدف، باید به جای یک نقطه پایانی یا نتیجه گیری، جهتی را در اختیار محققان قرار دهد که در آن حرکت کنند.»

منبع: https://greatergood.berkeley.edu

Leili Zohourian

بگذار اعمالت به جای تو سخن بگویند

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*