می تایم یا زمان شخصی چیست؟

می تایم یا (زمان من) که بعضی روان شناس ها بهش «زمان تنهایی» هم می گن؛ ساعتیه که شما برای باز احیا شدن(دوباره شارژ شدن) و بازسازی استفاده می کنین.
می تایم داشتن یه چیز ضروریه بخصوص تو زندگی پر مشغله و دردسر الان! اینکه صبح تا شب در حال کار و رسیدگی به امور خانواده و دیگران هستید یه وقتی رو باید به خودتون و نیازهاتون اختصاص بدین. اینکه با خودتون خلوت کنین و به خودتون رسیدگی کنین. اگرچه میزان اختصاص داده شده به «زمان شخصی» خیلی مهمه ولی کیفیتش از کمیت اون خیلی مهم تره.
پس از همین الان شروع کنین و چنین زمانی رو توی روز به خودتون اختصاص بدین و براش برنامه ریزی کنین.
برای «می تایم» یا «زمان شخصی» اهمیت و ارزش قائل بشید. اصلا نباید فکر کنین این کار خودخواهیه یا هدر دادن وقت به حساب میاد! این یه فرصته که باعث کم شدن استرس شما می شه باور کنین این تایم جوری می تونه به احیاء شما کمک کنه که اصلا تصورشم نمی تونین بکنین.
احساس گناه داشتن مسأله ایه که باعث می شه شما وقت اختصاصی برای خودتون نذارین! اما باورکنین یه وقت کوچیک اختصاص دادن برای خودتون تو هر جایی که مشغول فعالیت هستین چیز خاصی نیست که بابتش احساس گناه کنین! این کار باعث می شه حس شفافیت و شادابی بیشتری کنین، پیشرفت و آرامشتون هم بیشتر بشه و باعث می شه خیلی دیرتر احساس فرسودگی یا افسردگی کنید بنابراین شما می تونید در بلند مدت پدر، مادر یا همسر بهتری باشید.
برای این کار حتما زمان تعیین کنین و ساعت بذارین.
اصلا مهم نیست چقدر مشغله دارین؛ بهرحال همیشه یه فرصت کوچیک می تونین برای خودتون پیدا کنین که وقت فراغت یا استراحت داشته باشین(حتی یه چرت کوچولو)
علاوه بر «می تایم» های روزانه، یه زمان جداگانه، آخر هفته ها هم یه زمان اختصاصی برای بازی کردن، تفریح کردن، رفتن به ماساژ، ورزشای مورد علاقتون و … اختصاص بدین.
در مورد تایم خودتون سرسخت باشین! شاید راحت باشه که از تایمتون صرف نظر کنین و اون رو به فرد دیگه ای اختصاص بدین اما باید بدونین شما هم مثل افراد دیگه مهمید پس اگر مجبور شدید تایمتون رو به فرد دیگه ای اختصاص بدین در صدد باشین که سریعتر یه تایم دیگه ای رو برای خودتون به صورت جایگزین اختصاص بدین.

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*