تفاوت لذت با هدف

همیشه در جلسات مشاوره ی خصوصی و کارگاه ها تأکید من بر این بوده است که دو چیز را در زندگی خود ایجاد کنید تا لذت و بهره ی شما از زندگی بیشتر شود و ناراحتی های روانی که سابق براین با آن ها درگیر بوده اید و طی جلسات درمان از بین رفته است دوباره پس از کنار گذاشتن درمان به سراغ شما نیاید.

همچنین همواره تأکید کرده ام که دو چیز برای پویایی در زندگی لازم است. دو اصل که نباید فراموش شود و چنانچه پیگیری شود به میزان زیادی زندگی از شور و نشاط و سلامت برخوردار خواهد شد و بازگشت به افسردگی و نا امیدی و ضعف و … تقریبا خیلی دور و سخت خواهد بود.

این دو اصل «لذت» و «هدفمندی» هستند.

لذت عملی است که باعث آرامش مقطعی شما می شود و بیشتر مربوط به حالت روانی من کودک شماست. لذت معطوف به هدفی نیست و شاید معنی خاصی هم نداشته باشد. از خوردن یک خوراکی تا بازی، دیدن، شنیدن، سفر و … را در بر می گیرد. نیاز نیست حتما خیلی بزرگ و هیجان انگیز باشد بلکه مهم این است که شما قدرت داشته باشید که در آن لحظه به طور کامل حسش کنید و شما را شاد کند. و اگر ذهنتان را باز و آگاه بگذارید؛ نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه یا هر نوشیدنی دیگر بین درگیری های کاری جدی شما.. اما در سکوت و ارامش می تواند این لذت و استراحت کوتاه را برای شما فراهم کند.

شما می توانید در دفترچه ی مربوط به خودشناسی و خودسازی خود صفحاتی را به فهرست کردن لذت های خرد و کلان خود اختصاص دهید و یک سری از لذت های خود را کشف کنید برخی را برای اولین بار تجربه کنید و برای آن ها وقتی اختصاص دهید. این کار به شما کمک می کند که طراوت و شادمانی اصیل کودکانه ی شما حفظ شود و به پیشرفت و خلاقیت کاری و فکری شما هم کمک بسیاری خواهد کرد.

عمل مکمل لذت، هدف گذاری است که مربوط به حالت «من والد» شماست. هدف گذاری شاید شادی و لذت و سرخوشی آنی به شما ندهد و حتی سختی هایی نیز برای شما داشته باشد با این وجود هدفمندی باعث شادی درازمدت، نهادین و بنیادین خواهد شد.

هدف ها با توجه به ارزش های زندگی ما ساخته می شوند و ممکن است کوتاه مدت یا دراز مدت باشند. هدف گذاری، امید به زندگی را در هر فرد بالا می برد و علاوه بر آن باعث ترشخ هورمون استرس در شما می شود که نام آن را «استرس مثبت»‌می گذاریم و باعث از بین رفتن افسردگی، خمودگی و نا امیدی در زندگی خواهد شد. پس از همین الان دفترچه ی مخصوص به خود را بردارید و لیست لذت ها و اهداف ریز و درشت خود را در آن بنویسید و برای تغییر کیفیت زندگی خود دست به کار شوید.

 

جهت شروع مشاوره و کار بر روی توسعه فردی خود مشاوره آنلاین خود را شروع کنید.

روز و روزگار بر شما خوش

دلگرم باشید و دلارام

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*