۸ دلیل که به شما می گوید چرا هنوز مجرد هستید. (قسمت سوم)

حتما تا به‌ حال از خود پرسیده‌اید که چرا هنوز نتوانسته‌اید فرد مناسب خود را پیدا کنید و یا چرا فرد شایسته‌ایی که انتظارش را دارید به زندگی‌تان وارد نمی‌شود و یا زمانی‌که به فردی احساس کشش پیدا می‌کنید ناخودآگاه سعی در فرار از موقعیت و ترس از تلاش برای به‌دست آوردن آن فرد را دارید، اگر این موارد در شما صادق است پس به شما پیشنهاد می‌کنم حتما این مقاله را بخوانید.

۵- عزت نفس پایین:

تا‌کنون با افراد زیادی صحبت کرده‌ام که احساسات مشابهی را ابراز کرده‌اند. این افراد بر این باور بوده‌اند که یک رابطه رضایت‌بخش را بیشتر از هرچیزی می‌خواهند اما این افراد بیشتر از آن معتقداند که هیچ فرد ارزشمندی جذب آن‌ها نمی‌شود، مسلما همه ما یک صدای انتقادگر درونی داریم که به ما می‌گوید “خیلی چاقی”، “خیلی زشتی”، “خیلی پیر شدی” یا “خیلی با دیگران فرق داری”. زمانی‌که به این صداها گوش می‌کنیم رفتار ما به گونه‌ایی می‌شود که دیگران را از خودمان دور می‌کنیم.

مجرد ماندن ما به خاطر چیز‌هایی که به خودمان می‌گوییم نیست بلکه کمبود اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود تا ما سیگنال‌هایی از بسته بودن را از خودمان مرتعش کنیم که این باعث ناتوانی ما در قلمرو خلق روابط جدید می‌شود، بعضی افراد در زمان‌هایی که در پایین‌ترین سطح اعتماد‌به‌نفس خودشان هستند حتی در مورد بیرون آمدن از خانه هم مشکل دارند، این افراد زمان‌هایی که احتمال پیدا کردن پارتنر‌های شایسته را دارند بیشتر  به دنبال موقعیت‌ها و شرایطی برای تنهایی هستند، گاهی بعضی‌ از این افراد برای برقراری تماس چشمی در جدال با خود هستند و یا بعضی از آن‌ها هیچ تمایلی برای دیدن و پیدا کردن فرد مناسب در اطراف خود را ندارند و زمانی‌که به سمت فردی کشیده می‌شوند معمولا به دلیل اعتماد‌به‌نفس پایین، در دنبال کردن حس خود مغلوب می‌شوند.

۶- ترس از رقابت:

کمبود عزت‌نفس اغلب به ترس از رقابت منتهی می‌شود معمولا آسان است که در رابطه با دیگران خودمان را کنار بکشیم به خصوص وقتی‌که زمان آشنایی می‌رسد زمانی‌که کسی را ملاقات می‌کنیم که دوست داریم خیلی آاسان است که فکر کنیم”آن شخص می‌توانست فرد ارزشمند‌تری باشد” زمانی‌که می‌بینیم شخص دیگری به فردی که ما دوست داریم جذب شده ممکن است به سرعت دور شویم ممکن است فکر کنیم که تمایلی به رقابت نداریم به خصوص وقتی سنمان بیشتر می‌شود شروع می‌کنیم به خود تخریبی‌هایی همچون “دیگه از تو گذشته”، “تو دیگه برای این رقابت‌ها خیلی پیر شدی”.

ترس ما از رقابت می‌تواند ما را به سمتی سوق بدهد که از قرار دادن خود در موقغیت‌های بیرونی دوری کنیم.  ممکن است از این‌که احمق به نظر برسیم و یا این‌که انتخاب نشویم بترسیم. ما حتی ممکن است ترس از پیروزی در رقابت داشته باشیم، مثلا فکر به این‌که ممکن است به احساسات دیگران لطمه بزنیم و یا این‌که ممکن است موفقیت ما سبب پرخاشگری فرد بازنده شود. حقیقت ساده این است: شروع رابطه یک امر رقابتی است. خیلی ترسناک است که شانسی به دنبال چیزی که می‌خواهیم برویم و رقابت کنیم اما زمانی که این کار را انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم که ارزشش را داشته که با این ترس خود رو‌ در ‌رو شویم زیرا اغلب این امر باعث می‌شود تا ما قدرت بیشتری را در خود احساس کنیم و شانس خود را از خلق یک رابطه جدید با پارتنری که آرزویش را داریم افزایش دهیم.

ادامه دارد…

قسمت اول مقاله:

http://raahyar.com/۸-دلیل-که-به-شما…-چرا-هنوز-مجرد-ه/

قسمت دوم مقاله:

http://raahyar.com/۸-دلیل-که-به-شما…را-هنوز-مجرد-ه-۲/

منبع:

https://www.psychologytoday.com

شادی فرامرزی نیا

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*