۸ دلیل که به شما می‌گوید چرا هنوز مجرد هستید (قسمت دوم)

حتما تا به‌ حال از خود پرسیده‌اید که چرا هنوز نتوانسته‌اید فرد مناسب خود را پیدا کنید و یا چرا وقتی که فرد مناسبی به زندگی‌تان وارد می‌شود دچار ترس و اضطراب می‌شوید و یا گاهی به سختی به افرادی که نزدیک‌تان می‌شوند امتیاز قابل‌قبولی می‌دهید، اگر این موارد در شما صادق است پس به شما پیشنهاد می‌کنم حتما این مقاله را بخوانید.

۳- ترس از صمیمیت :

چنان‌که پدر من، روانشناس و نویسنده روبرت فایراستون در مقاله خود نوشت “شما چیزی را که می‌گویید می‌خواهید نمی‌خواهید” بیشتر ما ادعا می‌کنیم که می‌خواهیم یک شریک عشقی پیدا کنیم، اما تجربه عشق واقعی تخیلات ما از عشق را که مانند یک مکانیسم نجات بخش از دوران کودکی به ما خدمت کرده است مختل می‌کند.

فرد محبوب خود را دور می‌کنیم و کارهای عاشقانه او را مجازات می‌کنیم تا تصویر منفی خودمان را حفظ کنیم و اظطرابمان را کاهش دهیم.

ترس ما در زمینه صمیمیت ممکن است به صورت نگرانی‌هایی همچون اینکه بگوییم مثلا “شخصی ما را بیش از حد دوست دارد” آشکار شود، یک دلیل غیرمنطقی قابل فهم برای اینکه با فردی قرار آشنایی نگذاریم. یا ممکن است که افراد را به وسیله سرزنگری و یا حتی رفتارهای تند و زننده تنبیه کنیم و اساسا مطمئن می‌شویم که پاسخ‌های عاشقانه‌ایی را که ادعا می‌کنیم می‌خواهیم بدهیم نداشته باشیم. واقعیت این است که بیشتر مردم فقط می‌توانند یک مقدار مشخصی از نزدیکی را تحمل کنند. ما در زمینه اجازه دادن به دیگری برای نزدیک شدن به حریم‌مان حالت تدافعی داریم. در حقیقت در لایه‌های عمیق‌تر لزوما ما عشقی را که می‌گوییم می‌خواهیم نمی‌خواهیم.

۴- ایرادگیر و مشکل‌پسند :

اغلب حالت دفاعی ما باعث می‌شوند که ما افراد ایرادگیر و قضاوتگری شویم. خصوصا این مورد بعد از این‌که ما تجربه بدی راپشت سرگذاشتیم، جایی که فریب داده شدیم و یا توسط شخصی رد شدیم به وجود می‌آید. زنان زیادی شروع به این فکر می‌کنند”هیچ مرد لایق و شایسته‌ایی وجود ندارد” یا ” همه مردان لایق و شایسته قبلا توسط کسی انتخاب شده‌اند” و مردان هم ممکن است افکاری همچون “نمی‌شود به زن‌ها اعتماد کرد” یا “زنان فقط قصد دارند از ما سوءاستفاده کنند” داشته باشند. ممکن است ما توقعات غیرواقعگرایانه‌ایی از یک شریک عاطفی داشته باشیم و یا از لحظه‌ایی که فرد را ملاقات می‌کنیم انگشت خود را بر روی نقاط ضعف او بگذاریم. زمانی که دنیا را با چشمانی انتقادگر و با بی‌اعتمادی می‌بینیم یک گستره وسیعی از شرکای عاطفی مناسب خود را حتی قبل از دادن کوچکترین شانسی حذف می‌کنیم. ما به ارتباط و آشنایی با افراد خاص و معدودی فکر می‌کنیم بدون این‌که ببینیم چطور این فرد می‌تواند در دراز مدت ما را شاد کند.

یکی از دوستان من احساس دوری و عدم حس صمیمیت نسبت به مردی داشت که به مدت یک‌ سال به دنبال او بود. اگرچه دوست من این شخص را فردی مهربان، بامزه و باهوش می‌دید اما خودش را متقاعد کرده بود که” او خیلی بیش از اندازه به او مشتاق است” او می‌گفت که آن فرد خیلی محتاج محبت است و مطمئن بود در نهایت از او آسیب می‌خورد. او اغلب اظهار می‌کرد که آن فرد برایش هیچ جذابیتی ندارد. به جای او به مردی  گرایش داشت که فردی غیرقابل اعتماد بود و از لحاظ احساسی فردی کاملا دور از دسترس بود. نهایتا با پافشاری دوستانش او موافقت کرد تا با آن مردی که به دنبالش بود قرار بگذارد. چیزی که نصیب او شد یک رابطه سطح بالا با جذابیتی متقابل و همراه با عشقی صمیمانه.

ادامه دارد…

قسمت اول مقاله:

http://raahyar.com/۸-دلیل-که-به-شما…-چرا-هنوز-مجرد-ه/

منبع:

https://www.psychologytoday.com

شادی فرامرزی نیا

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*