۱۸ دلیل که چرا ما باید روتین داشته باشیم؟(قسمت دوم)

در این مقاله به ادامه ی ۱۸ دلیل که چرا ما باید روتین داشته باشیم می پردازیم.

لطفا پیش از خواندن این مقاله قسمت اول مقاله را از اینجا مطالعه کنید.

۶٫ باعث ترک عادات بد می شود. همان طور که روتین باعث می شود عادات خوبمان را گسترش دهیم که منجر به بهره برداری کردن از کل پتانسیل وجودی مان شود؛ همان گونه هم به ما کمک می کند که عادت های بد خودمان را ترک کنیم. ما به تدریج و در اثر تکرار می آموزیم که عادت های خود خود را با عادت های بد جایگزین کنیم.

۷٫ به ما کمک می کنه حرفه ای تر رفتار کنیم. وقتی شما روتین داشته باشید شما نسبت به انجام بعضی از کارها خبره تر می شوید. چون مرتبا آن کارها را انجام می دهید. این یک کلید ماهر شدن در کارهاست. در مورد یک چیزی فکر کنید که در اون کار بسیار ماهرید. اگر شما در این کار به مهارت رسیده اید به این خاطر است که شما بارها و بارها آن کار را تکرار کرده اید. کار نیکو کردن از پر کردن است.

۸٫ به ما کمک می کند مهمترین کارهایمان به انجام برسد. وقتی که ما به دقت روتین خود را طراحی کنیم و به آن بچسبیم، این به ما اجازه می دهد که مهمترین کارهایمان را در ابتدا انجام دهیم. دیگر کاری را فراموش نمی کنیم و نادیده نمی گیریم. چون خود ماییم که مشخص می کنیم مهمترین کارهایمان چیست و آن ها را در روتین روزانه مان می گنجانیم. مادامی که ما به روتین خود می پردازیم می دانیم که کارهای مهممان را انجام خواهیم داد و زمان و تلاشی را برای کارهای پوچ و احمقانه صرف نمی کنیم.

۹٫ اولویت دهی. یکی از زیبایی های داشتن روتین و طراحی برنامه منظم زندگی این است که ما را مجبور می کند به اولویت بندی و تصمیم گیری برای در این مورد که چه چیزی برای ما مهمتر است؟ بیشتر از اینکه به ما کمک می کند برای برنامه ی زندگی مان تصمیم بگیریم، ما از قبل می دانیم چه چیزی را نیاز داریم که انجام دهیم و با چه نظمی چون با دقت آن را خودمان طراحی کرده ایم. به عنوان مثال من بعد از مقداری کار و تمرین روی روح و روانم (مدیتیشن و …) متوجه می شوم که دوست دارم یوگا و مدیتیشن و ذهن آرامی را در اولویت های برنامه ی خود قرار دهم و آن را در روتین زندگی خود می گنجانم.

۱۰٫ نیاز به عزم و اراده قوی را در من کم می کند. مسواک زدن دندان ها هر روز صبح، نیاز به یک اراده ی قوی و عزم راسخ ندارد. چون غالب ما آن را به عنوان روتین زندگی خود قرار داده ایم. به سختی ممکن است به اینکه آیا این کار را انجام دهیم یا خیر فکر کنیم. ما به راحتی مسواک می زنیم. به همین ترتیب سایر کارها را نیز می توان به این سادگی انجام داد اگر روتین بسازیم.

۱۱٫ به تعویق انداختن را کاهش می دهد. وقتی مجموعه ای از وظایف و کارها به سیستم روتین در می آید؛ شانس به تعویق انداختن انجام آن ها کاهش پیدا می کند. این کارها به صورت کارهای ذاتی درمی آید و در سیستم ناخودآگاه ما جا می گیرد. به عنوان مثال: من هر روز صبح حدود نیم ساعت ورزش می کنم. لازم نیست در موردش فکر کنم. من به راحتی این کار را انجام می دهم چون به صورت عادت در من ایجاد شده است. همه ی ما می دانیم که به تعویق انداختن باعث هدر رفتن زمان می شود و داشتن روتین باعث می شود با این پدیده مبارزه کنیم.

۱۲٫ حرکت های جدید می سازد. همان طور که خودتان می دانید، هرچقدر یک عمل را بیشتر تکرار کنید آن حرکت به عنوان یک عمل جدید در شما بیشتر نهادینه می شود و انجام آن ساده تر خواهد شد. همین مسأله باشگاه رفتن افراد ورزشکار را راحت تر می کند. «مومنتوم» یا تکانه یک عامل بسیار مهم در تضمین موفقیت شماست و شما در اثر روتین می توانید به این عامل مهم دست پیدا کنید.

 

قسمت سوم این مقاله را از اینجا بخوانید

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*