۱۸ دلیل که ما باید روتین روزانه داشته باشیم

اغلب ما می دانیم که لازم است کودکان روتین داشته باشند تا با نظم و ساختار خاصی پرورش پیدا کنند. وقتی ما جوانتر بودیم به بسیاری از ما گفته می شد که در زمان مشخصی به تخت خواب برویم و در زمان مشخصی بیدار شویم تکالیفمان را بعد از مدرسه انجام دهیم و رأس یک ساعت مشخص شام بخوریم. حمام رفتن، بازی کردن و بودن با دوستانمان هم ساعت مشخص خودش را داشت. اما وقتی بزرگتر شدیم چه بر سر نظم ما آمد؟

بسیاری از بزرگسالان هیچ نظم و ترتیب روزانه ای برای خود ندارند. آن ها نمی دانند بعد از بیدار شدن از خواب دقیقا چه کار باید کرد؟ چرا که هیچ وقت به این مسأله فکر نکرده اند که لازم است برای سپری کردن زمان خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشند و به آن عادت کنند. نتیجتا استرس، اضطراب، گیجی و سردرگمی و عقب افتادن از اهداف زندگی غالب مردم را فرا گرفته است.

چاره ی کار توجه کردن به یک عامل کلیدی در زندگی به نام «روتین» است که می تواند برای هریک از ما پرفایده باشد. چیزی که به ما کمک می کند کارا، کنترل شده و بهترین خودمان باشیم.

گمان بسیاری از مردم بر این بوده و هست که روتین داشتن خسته کننده و خشک و کسالت آور است. این افراد در پی لذت های آنی و هوس های متنوع خود هستند و بر این باورند که این سبک زندگی باعث آزادی آن هاست اما برخلاف آن، من بر این عقیده ام برنامه ریزی و ساختن روتین های روزانه و شبانه مسیر رسیدن به آزادی، شکوفایی، بارآوری، شادی و خوشبختی و به انجام رساندن ظرفیت کامل وجودی مان است.

این مقاله (که در سه قسمت ارائه می شود) به ۱۸ دلیل می پردازد که اهمیت تنظیم روتین روزانه را برای هر فردی مشخص می کند.

  1. زندگی ما را کاراتر می سازد. وقتی ما روتینی داریم که هر روز دنبالش می کنیم؛ باعث می شه هر روز از فکرمون برای تصمیم گرفتن برای هر ساعت و لحظه کار نکشیم. این، به ما این امکان را می دهد که بدون فکر کردن زیاد یا تصمیم گیری بدانیم در هر روز چه کارهایی را در چه ساعت هایی باید انجام داد و هر زمان یک کار به اتمام رسید، دقیقا بدون فکر می دانیم بعد از آن چه کاری را باید انجام دهیم. بنابراین فعالیت هایمان استانداردتر خواهد شد و نتیجتا کاراتر می شویم.
  2. نیاز ما را به طرح و برنامه کمتر می کند. وقتی ما با دقت مجموعه طرح هایی را برای روتین داشته باشیم، نیاز هر روزه مان به برنامه ریزی و اختصاص زمان به کارهای مشخصی حذف می شود. بنابراین ما به جای اینکه بیدار شویم و برای انجام کارهایمان برنامه ریزی کنیم، بیدار می شویم و فقط انجام می دهیم.
  3. زندگیمان ساختارمند می شود. روتین روزانه برای زندگی مان ساختار درست می کند. چارچوبی برای زندگی کردن زندگی مان و به زودی ما عادت می کنیم که چگونه باید در این چارچوب زندگی کنیم و برایمان کاملا این سبک زندگی کردن راحت و عادی می شود و این سبک به ما کمک می کند یک زندگی روان را تجربه کنیم.
  4. ارزنده ترین گنج زندگی مان، زمان را برای ما ذخیره می کند. زمان، ارزنده ترین دارایی در دسترس ماست. چرا که اگر از دست برود، هرگز بازگشتی درکار نیست. با دنبال کردن روتین، ما زمانمان را ذخیره می کنیم و افزایش می دهیم. زمانی که ما مجبور بودیم برای تصمیم گیری، انتخاب و برنامه ریزی و آماده سازی خودمان صرف کنیم. روتین ما برنامه ی ما را از قبل مشخص کرده است و بطور اتوماتیک ما آن را اجرا می کنیم.
  5. عادت های خوب را در ما نهادینه می کند. راز نهادینه کردن و ثبت عادت های خوب تکرار کردن آن است. وقتی ما روتین مناسب و مفیدی را برای خودمان انتخاب کنیم، مجبوریم روزانه آن را مرتب تکرار کنیم و در نهایت آن به عادت مفید ما تبدیل می شود. دقیقا مثل مسواک زدن هر روز صبح. تکرار روتین باعث می شود عاداتی را بپرورانیم که باعث موفقیت ما خواهند شد.
  6. باعث ترک عادات بد می شود. همان طور که روتین باعث می شود عادات خوبمان را گسترش دهیم که منجر به بهره برداری کردن از کل پتانسیل وجودی مان شود؛ همان گونه هم به ما کمک می کند که عادت های بد خودمان را ترک کنیم. ما به تدریج و در اثر تکرار می آموزیم که عادت های خود خود را با عادت های بد جایگزین کنیم.

ادامه دارد…

 

قسمت دوم این مقاله را از اینجا بخوانید

منبع: http://www.skilledatlife.com/

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*