۱۸دلیل که ما باید روتین داشته باشیم(قسمت سوم)

در این مقاله به ادامه ی ۱۸ دلیل که چرا ما باید روتین داشته باشیم می پردازیم.

لطفا پیش از خواندن این مقاله قسمت اول مقاله را از اینجا  و قسمت دوم آن را از اینجا مطالعه کنید.

  1. اعتماد به نفس بسازیم: وقتی ما به روتین عادت کنیم و بهش بچسبیم، بهمون کمک می کنه که اعتماد به نفس بسازیم و یک رضایت عمیق به ما می دهد. این به ما نیرو و انرژی ای می دهد تا روتین خودمان را ادامه دهیم و به فوایدی که از آن عاید می شود برسیم. و همان طور که می دانید فقدان اعتماد به نفس یکی از دلایلی است که مردم تغییر برای زندگی بهتر را سخت می یابند.
  2. باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. وقتی ما به روتین خود مرتب عمل می کنیم، به ما کمک می کند که پول خود را ذخیره کنیم. به عنوان مثال قسمتی از روتین ما گرفتن آب میوه ها و سبزیجات است. از آنجایی که من می دانم که هر روز قرار است چنین کاری را انجام دهم، می توانم به صورت فله ای و عمده میوه و سبزی بخرم و همین باعث صرفه جویی در هزینه های من می شود.همین برای خیلی مسائل دیگر هم صدق می کند. مثل رزرو ماهیانه ی باشگاه ورزشی و …
  3. به ما کمک می کند که استرسمان کم شود و آرامش ما را زیادتر می کند. همیشه مسائلی در زندگی وجود دارد که خارج از کنترل ماست و نیاز است که آن ها را بپذیریم. با این حال خیلی مسائل هم وجود دارند که قابل کنترل هستند به ویژه اگر ما روتین خود را دنبال کنیم. وقتی ما روتینی را طراحی کنیم و به آن بچسبیم، باعث می شود حجم وسیعی از استرس از بین برود چون نیازی نیست که ما مرتب فکر کنیم که چگونه و چه زمانی باید آن کار را انجام دهیم. همان عمل انجام دادن به ما حس کنترل کردن را می دهد و کمک می کند آرامش داشته باشیم بجای اعصاب خوردی در زمینه کارهای در دست اجرا.
  4. وقتمان را آزاد می کند. در مقابل چیزی که مردم فکر می کنند، دنبال کردن روتینی که اولویت های تکرار شونده دارد، باعث می شود وقت آزاد ما برای کارهایی که دوستشان داریم بیشتر شود. قرار نیست همه ی ابعاد زندگی ما وارد روتین و برنامه ریزی های ما روزانه ی ما شوند. باید زمانی را برای استراحت و تفریح، آرامش و کاری انجام ندادن هم قرار دهیم و مسلما عادت کردن به روتین این امکان را برای ما فراهم می کند. در حقیقت، همان طور که قبلا هم در موردش بحث و گفتگو کردیم، روتین ما باعث بهتر شدن و مؤثر تر بودن ما در انجام وظایفمان می شود. این بدان معناست که ما بخاطر روتینی که داریم غالبا زمان کمتری را برای لیست کردن وظایف و کارهایی که باید انجام دهیم قرار می دهیم.
  5. به ما کمک می کند که به اهدافمان برسیم. اهداف و رویاهای ما قرار نیست یک مرتبه به دست بیایند. موفق ترین انسان ها هم با تکرار یک سری کارهای شبیه هم به صورت مکرر به اهدافشان رسیدند. قهرمانان و ورزشکاران هم با تمرین مکرر در یک عمل عالی شدند. گسترش و چسبیدن به روتین یکی از مطمئن ترین راه ها برای رسیدن به موفقیت است.
  6. باعث نگه داشتن رد پای موفقیت ماست. هر زمان در حرکتمان به سمت موفقیت مشکل و توقفی پیش بیاید این توفق کاملا موقتی است. راه درست و عالی این است که پیشرفتمان را بازبینی کنیم و در پی آن دوباره خودتنظیمی انجام دهیم و به روتین سابق خود بازگردیم و این به ما اعتماد به نفس می دهد که در مسیر درست دوباره قدم گذاشتیم.

 

به خاطر داشته باشید که روتین شما برای روزهای کاری شما طراحی شده است نه وقت خالی و آزاد شما و لازم است شما زمان هایی را برای تفریح و کاری انجام ندادن و تنبلی داشته باشید. قبل از طراحی روتین کاملا درباره ی آن فکر کنید و بسنجید. بعد از همه ی این ها، روتین ساختن چیزی نیست جز یک انتخاب آگاهانه تا زندگیتان را در یک مسیر قطعی تری با تکرار های سالم وارد کنید این یکی از کلیدهای شادی و موفقیت است.

لطفا چنانچه مقاله برای شما مفید بود، آن را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید.

 

منبع: http://www.skilledatlife.com/

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*