چگونه یک شریک زندگی مناسب پیدا کنیم( قسمت دوم)

چگونه شریک زندگی مناسب خود را بیابیم؟

برای اینکه بتوانید شریک زندگی مناسبی را انتخاب کنید باید در امر توسعه فردی خود کوشا باشید. فردی که اعتماد به نفس و عزت نفس کافی نداشته باشد برای دیگران جذاب نیست .افرادی که صرفا به دلیل تنهایی ازدواج می‌کنند معمولا از رشد شخصیتی مناسبی برخوردار نیستند و بعد از ازدواج از عهده مسئولیت‌های متعدد زندگی مشترک بر‌نمی‌آیند . علاوه بر این باید مهارت‌های ارتباطی را فرا بگیرید تا اطمینان حاصل کنید فردی که با او در ارتباط هستید همان شخصی است که با او احساس خوشبختی خواهید کرد. در ادامه مقاله به شما می‌گویم که در چه حوزه‌هایی نیاز به پیشرفت شخصی دارید و چه شرایطی را باید فراهم کنید تا انتخاب درستی داشته باشید.

برای یافتن شریک زندگی مناسب باید:

 

۲- خودتان را در مسیر موفقیت قرار دهید

تحصیل کنید و مهارت های خود را افزایش دهید.

بسیاری از زوجین در آموزشگاه‌ها یا دانشگاه‌ها با هم ملاقات می کنند. این مکانها محل حضور افرادی است که معمولا در مواردی دارای نظرات و افکار مشترک هستند. آنها اوقات خود را با یکدیگر می گذرانند و به عناوین مختلف  روابطی بین آنها شکل می‌گیرد که احساسات دوستانه بینشان رد و بدل می‌شود. اگر قبلاً تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رسانده‌اید و یا قصد ندارید ادامه تحصیل بدهید، سعی کنید در رشته هایی که به آنها علاقه دارید دوره‌هایی که رایج است را بگذرانید: آشپزی ، زبانهای خارجی ، رقص یا تجارت

 • نه تنها مدرسه مکانی عالی برای آشنایی با یک همسر بالقوه و شریک زندگی آینده شماست ، بلکه تحصیل می تواند طول عمر رابطه آینده شما را افزایش دهد. معمولا در بین زوجینی که تحصیلات دانشگاهی دارند طلاق کمتر اتفاق می‌افتد.

 

به سلامت خود اهمیت دهید.

 سلامت روحی و جسمی شما بر روی افرادی که مایلند با شما آشنا شوند تأثیر می گذارد. هر شب ورزش منظم و یک خواب کامل داشته باشید. وعده های غذایی منظم ، میان وعده های سالم بخورید و از نوشابه و شکر تصفیه شده خودداری کنید. به طور منظم به دکتر مراجعه کنید.

 • از بهداشت روانی خود مراقبت ویژه ای داشته باشید. اگر تا امروز خیلی خجالتی ، افسرده یا مضطرب بوده‌اید حتما به درمانگر مراجعه کنید.
 به ظاهر خود اهمیت بدهید
 •  برای جذب طرف مقابل ، سعی کنید که تیپ مناسبی داشته باشید . تمیز باشید و اغلب دوش بگیرید. بعد از خوردن غذا مسواک بزنید ، به طوری که نفس شما تازه و دندان های شما سالم به نظر برسند.
 •  لباس مناسب بپوشید. انتخاب مد بسته به سلیقه شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما به طور کلی، لباسی متناسب با اندام خود، تمیز و تقریبا نو بپوشید.
 • از رنگ هایی که به شما حس خوبی میدهند و یا مشکی و خنثی استفاده کنید.
خودتان را دوست داشته باشید.

اگر نسبت به خود بی علاقه باشید شخصی را پیدا نمی کنید که شما را دوست داشته باشد. به دنبال چیزهایی باشید که در زندگی می خواهید: شغلی که دوست دارید ، دوستانی که رفتار خوبی با شما دارند ، سرگرمی هایی که از آنها لذت می برید و ارتباط خوب با خانواده. از سلامتی عاطفی ، جسمی و مالی خود مراقبت کنید. رفتار خوب با خود ثبات عاطفی  شما را نشان می دهد که یک ویژگی فوق العاده جذاب است.

روابط دوستانه خود را گسترش دهید.

دوستانتان بیشترین افرادی هستند که شما را با شریک زندگی آینده‌تان آشنا می‌کنند. وقتی به دنبال فرد مورد علاقه‌تان می‌گردید، آنها از شما حمایت می کنند و در صورتی که تنها باشید همراهتان خواهند بود. اگر فردی منزوی باشید و از حمایت دیگران برخوردار نباشید، اعتماد به نفس آشنایی و ملاقات با دیگران را از دست میدهید و جذابیت ندارید.

۳- پیدا کردن شخصی که در کنار او بمانید.

آنچه می خواهید را ترسیم کنید.

به چیزهایی که بیشتر در زندگی می خواهید فکر کنید: همراهی ، فرزند ، ثبات مالی ، موفقیت هنری ، رعایت اصول خود ، لذت بردن از خود. به این فکر کنید که سه سال دیگر، پنج سال دیگر،  یا سی و پنجاه سال دیگر دوست دارید شرایط زندگی و موقعیت اجتماعی و خانوادگیتان به چه شکلی باشد . به این فکر نکنید که “من از شریک زندگی آینده ام چه می خواهم؟” بلکه به این فکر کنید که “خودم چه چیزی در زندگی می خواهم؟”

 • به رابطه خود نگاه کنید و ببینید آیا اهداف زندگی شما برآورده می کند یا خیر. اگر فهمیدید که اینطور نیست ، از خودتان بپرسید که آیا حاضرید به خاطر شخصی که با او هستید از خواسته‌های خود صرفنظر کنید؟
 • با شخصی که پیدا کردید سازگار شوید. اکثر مردم در واقع می دانند چه می خواهند. اگر کسی را پیدا کردید که از خواسته‌های شما حمایت کند و افق دید شما را گسترش دهد – کسی که به اندازه کافی به او اهمیت می دهید و باعث تغییر شما شده است – شاید این شخص همان شریک زندگی شما باشد.
بهترین دوست یکدیگر باشید.

 عشق به تنهایی باعث ایجاد یک رابطه قوی و با دوام نمی‌شود. بلکه احترام متقابل، لذت بردن و مراقبت و دلسوزی واقعی شما از یکدیگر را است که رابطه شما را بادوام می‌سازد. تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید بهترین دوست یکدیگر باشید، برای یک عمر به همدیگر متعهد نشوید.

 • به دنبال حس شوخ طبعی و توانایی سرگرم کردن دیگری حتی در شرایط پیش پا افتاده یا دشوار باشید.
 • به افکار طرف مقابل احترام بگذارید. اگر طرز فکرش را نمی‌پسندید ، به احتمال زیاد تا آخر عمر از صحبت کردن با او لذت نخواهید برد.
 • علایق مشترک داشته باشید. لازم نیست همه کارها را با هم انجام دهید ، اما باید در برخی فعالیتها و ارتباطات بتوانید با هم پیش بروید.
 • مساوی باشید. در روابطی که یکی خودش رو از دیگری برتر میداند نارضایتی پیش می‌آید.
 • شما باید به یکدیگر اعتماد داشته باشید ،نسبت به همدیگر حس احترام و حمایت‌گری داشته باشید. این موارد ضامن قوت و دوام رابطه شماست.
با ملایمت اختلافات خود را حل کنید.

روابط در آغاز شکننده هستند .وجود اختلاف نظر پایان دنیا نیست و بخشی از همه روابط سالم است. حل مسالمت آمیز اختلافات را یاد بگیرید. به جای سرزنش کردن احساس درونی خود را بیان کنید.

 • تنش‌ها را کاهش دهید. اگر بحث شما به سمت مشاجره رفت ، بحث و گفتگو را متوقف و شروع به گوش دادن کنید. سعی کنید از شوخ طبعی استفاده کنید.
 • برای مثال اگر از قبل قراری را با هم هماهنگ کرده بودید و حالا با هم دچار اختلاف هستید قرار را لغو کنید، و زمان دیگری را با او هماهنگ کنید.
 • نباید از ترس جدایی، در مورد موضوعات بحث برانگیز صحبت کنید. بلکه آرامش خود را حفظ کنید و از طرف مقابل هم بخواهید که همین کار را بکند
 • تا زمانی که ضرورت نبود ، از مطرح کردن موضوعات بحث برانگیز که دعواهای قبلی را ایجاد کرده ، خودداری کنید. احتمال کمی دارد که بتوانید شخص مقابل را قانع کنید. رابطه شما مهمتر از پیروزی است.
 • نکته مهمی که باید همیشه حواستان به آن باشد این است که اگر این اختلافات عمیق و گسترده باشند باید در مورد ادامه این ارتباط تجدیدنظر کنید.

 

مرحله به مرحله مسایل عمیق تر را  مطرح کنید

وقتی با شخصی بیشتر آشنا می‌شوید و او را بهتر میشناسید، کم کم باید از مسائل جدی تر و عمیق تر صحبت کنید  ممکن است مدام از خود بپرسید که آیا طرف مقابل هم حس شما را دارد ؟ آیا او هم به اندازه شما جدی است. برای پاسخ این سوالات عجله نکنید :

 • بعد از گذشت چند قرار ، به او بگویید که واقعاً از زمانی که با هم می گذرانید لذت می برید.
 • وقتی احساس کردید که به شناخت خوبی رسیده‌اید به او ابراز علاقه کنید و از او بخواهید که نظرش را بگوید
 • ممکن است او نیاز به زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری داشته باشد . او را تحت فشار نگذارید.
 • سعی کنید در اولین قرارها نگویید “دوستت دارم”. وقتی احساس کردید کسی را دوست دارید ، آن انرژی زیبا را حفظ کنید تا یک یا دو ماه بگذرد.
 • اگر با شخصی که واقعاً او را می‌پسندید قرار ملاقات دارید اما قبل از اینکه آماده شنیدن ابراز علاقه طرف مقابل باشید ، او می گوید “دوستت دارم” ، به او بگویید که هنوز آماده نیستید که این حرف را بزنید اما ممکن است به زودی آمادگی آن را داشته باشید و در مورد ادامه ارتباط با او جدی هستید.
زمان بگذارید و  از مشاورین ازدواج بهره ببرید

ازدواج زودهنگام و بدون مطالعه و مشورت احتمال طلاق را افزایش می دهد. بنابراین به کسی که تازه شروع به معاشرت با او کرده اید پیشنهاد ازدواچ ندهید . اگر مشتاق ارتباط هستید ، روی دوستی های خود سرمایه گذاری کنید. اما انتظار نداشته باشید که هر رابطه‌ای به ازدواج ختم شود ،

 • وقتی شخصی را که دوست دارید پیدا کردید ، قبل از خواستگاری مدتی را با اطلاع مشاورتان با او قرار بگذارید. معیارهایتان را با مشاور در میان بگذارید و از او کمک بخواهید. هرچه قبل از ازدواچ شناخت بیشتر و منطقی تری داشته باشید ازدواج موفق‌تری خواهید داشت.

قسمت اول این مقاله را میتوانید در اینجا مطالعه کنید.

منبع: https://www.wikihow.com/Find-a-Life-Partner

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*