چگونه با تنهایی کنار بیاییم ( قسمت دوم )

چگونه با تنهایی کنار بیاییم

ایجاد تعادل بین زمان هایی که شخصی کنارتان نیست و زمان هایی که در اجتماع و بین دوستان یا در محیط کارمان هستیم میتواند به ما کمک کند که با تنهایی کنار بیاییم. این مستلزم آن است که مهارتهای ارتباطی و فردی خود را فرا گرفته باشید تا بتوانید ارتباطات معناداری را بین خودتان و دیگران به وجود بیاورید . غیر از این باشد فقط تعداد افرادی که میشناسید بیشتر می‌شوند و همجنان احساس تنهایی می‌کنید. در این بین حیلی از اوقات هم به دلایل شغلی یا شرایط خانوادگی و نداشتن دوست یا پارتنر دلخواهمان مجبور هستیم که تنها باشیم . در این مواقع اگر ندانیم که چگونه با تنهایی کنار بیاییم و چطور از تنهایی لذت ببریم شرایط استرس‌آور و غیرقابل تحمل می‌شود.

 

۳ ـ برای اینکه با تنهایی کنار بیاییم باید با رویکرد جدیدی وارد اجتماع شویم.

درگیر فعالیت‌های اجتماعی شوید.

برای پیدا کردن دوستان جدید باید درگیر کارهای مختلف اجتماعی شوید. عضویت در یک باشگاه ورزشی ، شرکت در کلاس های فنی و آموزشی یا مشارکت در کارهای داوطلبانه و عام المنفعه…  از این دست کارها هستند. اگر فرد خیلی خجالتی هستید ، حداقل به صورت آنلاین ، افراد و گروه‌هایی در شهر و محله خود پیدا کنید که عضو آنها شوید.

  • فقط به خاطر دوست یابی یا ملاقات با مردم در فعالیت‌ها شرکت نکنید بلکه سعی کنید بدون هیچ چشمداشتی از کاری که می‌کنید لذت ببرید. به دنبال فعالیتهای گروهی باشید که مورد علاقه شما هستند : مانند گروه‌های کتابخوانی ، مذهبی ، محیط‌ زیستی ، کنسرت ها و نمایشگاه های هنری.

 

خود را به چالش بکشید تا ابتکار عمل در روابط اجتماعی را به دست بگیرید.

اغلب برای پیدا کردن دوستان جدید و دعوت دیگران برای انجام کار گروهی نیاز است که پیشقدم بشوید. منتظر نباشید تا مردم به شما نزدیک شوند: شما باید به آنها نزدیک شوید. از دیگران بپرسید آیا می خواهند با هم گپ بزنید یا  قهوه بخورید. همیشه باید قبل از اینکه دیگران تمایل به صحبت با شما نشان دهند ، شما پیشقدم بشوید.

  • زمانی که به دنبال دوستان جدید هستید شخصیت واقعی خودتان را به دیگران نشان دهید. سعی نکنید با معرفی نادرست خود افرادی را که به تازگی با آنها آشنا می‌شوید  تحت تأثیر خود قرار دهید. این رفتار ممکن است منجر به پایان دوستی‌های شما قبل از آغاز آنها شود.
  • شنونده خوبی باشید. هنگامی که دیگران صحبت می‌کنند تمام حواستان معطوف صحبتهای آنها باشد. باید بتوانید به گفته‌های افراد پاسخ بدهید تا بدانند که شما به آنها توجه دارید در غیر اینصورت فکر می‌کنند برای آنها اهمیتی قائل نیستید.

 

وقت بیشتری را با خانواده بگذرانید. 

تلاش برای تعمیق روابط با خانواده‌تان نیز به شما کمک کند تا کمتر احساس تنهایی کنید. اگر رابطه شما با یکی از اعضای خانواده خوب نیست ، سعی کنید که تا حدی که امکان دارد رابطه خود را ترمیم کنید. به عنوان مثال ، می توانید از یکی از اعضای خانواده خود که مدتی است او را ندیده اید ، بخواهید برای ناهار یا قهوه با هم بیرون بروید.

  • هنگام تلاش برای بازسازی یا تعمیق روابط خود با اعضای خانواده ، می توانید از استراتژی های مشابه در دوستیابی استفاده کنید. خودتان باشید و حس های خود را با آنها در میان بگذارید تا بتوانند شما را درک کنند .شنونده خوبی باشید و شما هم سعی کنید آنها را درک کنید.

 

فرد خوش مشربی باشید.

اگر حضور شما در کنار مردم برای برایشان لذت بخش باشد باعث می‌شود آنها به سمت شما جذب شوند. به جای انتقاد از افراد مکمل آنها باشید . برای اینکه صرفا صحبتی کرده باشید، در مورد لباس ، مدل مو یا شیوه زندگی اشخاص نظری ندهید. لازم نیست به آنها یادآوری کنید که لکه کوچکی روی پیراهن خود دارند وقتی که نمی توانند کاری در این زمینه انجام دهند. فکر می‌کنید آنها واقعاً باید نظر شما را در مورد ژاکتشان که زیاد مناسب فصل سرما نیست بشوند یا اینکه شخصیتشان را دوست دارید ؟! نیاز هم نیست خیلی اغراق‌آمیز صحبت کنید فقط هنگامی که چیزی را در شخصیت افراذ می‌پسندید به طور عادی به آن اشاره کنید. این یکی از بهترین روش‌ها برای شکستن یخ اطرافیانتان است و با گذشت زمان کم کم باعث افزایش حس اعتماد دیگران می شود زیرا مردم می فهمند که شما از آنها انتقاد نخواهید کرد

 

به یک انجمن آنلاین بپیوندید. 

گاهی اوقات ارتباط آنلاین با افراد می تواند آسان تر از ارتباط حضوری با آنها باشد ، اما به خاطر داشته باشید که تعامل آنلاین جایگزینی برابر برای ارتباطات رو در رو نیست.با این حال ، بعضی اوقات انجمن های آنلاین می توانند روش خوبی برای به اشتراک گذاشتن افکار و تجربیات افراد باشند ، یا از تجربه کسانی که شرایط مشابه شما را دارند استفاده کنید و سوالات خود را بپرسید . همایش های آنلاین اغلب شرایطی را فراهم می‌کنند تا بتوانید هم به خودتان هم به دیگران کمک کنید.

  • به یاد داشته باشید زمانی که آنلاین هستید به موارد امنیتی دقت کنید . همه افراد همان کسی نیستند که خودشان را معرفی می‌کنند بلکه شکارچیانی هستند که به دنبال شکار میگردند .

 

 

۴-لذت بردن از خلوت خود

خلوت افراد با خودشان و تنهایی دو موضوع متفاوت هستند.

زمانی احساس تنهایی می‌کنید که از تنها ماندن ناراضی باشید. ولی  تنها بودن به معنای اینکه با خود خلوتی داشته باشید فرصتی است که شما را خوشحال می کند. خلوت خواستن یا لذت بردن از تنها بودن هیچ مشکلی ندارد و می تواند کاملا مفید و لذت بخش باشد.

 

برای بهبود  و خوشحالی و خشوبختی خود کاری انجام دهید.

معمولاً ، زمانی که بیشترین وقت خود را به افراد دیگر اختصاص می دهیم ،  از خودمان غافل شویم. اگر یک دوره تنهایی را پشت سر می گذارید ، فرصت خوبی است که با انجام کارهایی که می خواهید برای خود انجام دهید از این دوره زمانی  بیشترین بهره را ببرید. این یک فرصت شگفت انگیز است که به خودتان و خواسته‌هایتان نوجه کنید زیرا شما لیاقت شاد بودن را دارید!

 

در یک باشگاه ورزشی عضو شوید.

معمولاً تمرین و مراقبت از بدنمان اولین چیزی است که وقتی درگیر مشغولیت‌های زندگی می شویم کنار گذاشته می شود. اگر در وقتی که با دیگران می‌گذارنید متعادل رفتار کنید ، می‌توانید از زمان اضافی برای ورزش استفاده کنید. اگر در باشگاه بدنسازی ورزش کنید ، حتی ممکن است با چند دوست جدید یا افراد خاص دیگری ملاقات کنید!

 

مهارت جدیدی بیاموزید. 

یکی از راه حل‌هایی که به ما کمک می‌کند که با تنهایی کنار بیاییم این است که اوقات تتهایی خود را به یادگیری یک مهارت یا سرگرمی جدید اختصاص دهیم. حتی اگر این کار را خودمان به تنهایی یاد بگیریم و انجام دهیم. برای مثال می توان نواختن ساز یاد گرفت یا نقاشی کشید. رفتن و یادگیری این موضوعات در کنار دیگران این امکان را ایجاد می‌کند که افراد جدیدی را بشناسیم و علاوه بر آن در ایجاد فضایی خلاقانه برای احساساتمان به ما کمک می‌کند تا تنهایی خود را به چیزی زیبا تبدیل کنیم!

 

کار بزرگ و مهمی انجام دهید 

مردم اغلب اوقات کار بزرگی دارند که می خواهند انجام دهند و هزار بهانه برای انجام ندادن آن هم دارند. آیا تا به حال دوست داشته اید کتاب بنویسید؟ یک فیلم بسازید؟ یا….تنهایی شما می‌نواند بهانه‌ای باشد که از آن برای انجام کاری بزرگی که در سر دارید استفاده کنید. چه کسی می داند ، شاید به چیزی تبدیل شود که به دیگران کمک کند تا با تنهایی خود کنار بیایند …

 

قسمت اول این مقاله را میتوانید در اینجا بخوانید.

منبع : www.wikihow.com

 

Leili Zohourian

بگذار اعمالت به جای تو سخن بگویند

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*