چگونه با تنهایی کنار بیاییم ؟ (قسمت اول)

چگونه با تنهایی کنار بیاییم؟

۱- برای کنار آمدن با تنهایی باید درک درستی از احساس خود داشته باشید.

دلایل احساس تنهایی خود را مشخص کنید.

برای ایجاد تغییراتی که واقعاً به شما کمک کند، باید کمی وقت بگذارید تا دلیل تنهایی خود را بفهمید. به عنوان مثال ، بگویید من به این دلیل احساس تنهایی میکنم که تعداد دوستانم کم است که در این صورت به دنبال دوستان بیشتری می‌گردبد. اگر تنها بودن شما در نتیجه داشتن دوستان زیاد و فقدان ارتباطات عمیق و معنادار باشد ، ممکن است بعد از یافتن دوستان جدید همچنان احساس تنهایی کنید. برای تعیین اینکه چرا احساس تنهایی می کنید ، برخی از سوالات زیر به شما کمک می‌کنند:

 • چه زمانی بیشتر از همه احساس تنهایی می کنید؟
 • آیا افرادی هستند که وقتی کنارشان هستید بیشتر احساس تنهایی کنید؟
 • چه مدت است که این حسی را دارید؟
 • احساس تنهایی باعث می شود چه کاری انجام دهید؟

مدیتیشن را تمرین کنید.

برخی تحقیقات نشان داده اند که مراقبه ممکن است احساسات مرتبط با تنهایی و افسردگی را کاهش دهد.  همچنین یک روش عالی برای ارتباط بیشتر با احساس تنهایی و شروع به فهمیدن اینکه این حس از کجا ناشی می شود ، مدیتیشن است. یادگیری مراقبه به زمان نیاز دارد ، بنابراین بهتر است از کلاس ها یا سی دی های آموزشی برای یادگیری مدیتیشن استفاده کنید.

 • برای شروع مراقبه ، یک مکان آرام پیدا کنید و راحت باشید. بر روی تنفس خود تمرکز کنید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و نسبت به عواملی که حواس شما را پرت می‌کنند بی‌تفاوت باشید تا با این روش تمرکز شما تقویت شود.
 • بدون چشم باز کردن ، دنیای اطراف خود را مشاهده کنید. به احساس خود نیز توجه کنید.

برای پیگیری افکار و احساسات خود یک دفتر وقایع روزانه تهیه کنید. 

یادداشت افکار روزانه به شما کمک می‌کند احساس تنهایی خود را بهتر درک کنید و همچنین یک روش عالی برای از بین بردن استرس است. مکانی که در آن احساس راحتی می‌کنید را انتخاب و برنامه ریزی کنید که روزانه حدود ۲۰ دقیقه به نوشتن اختصاص دهید. شما می توانید با نوشتن در مورد احساس خود یا آنچه که درموردش فکر می کنید شروع کنید. برخی از جملاتی که ذهن شما را به چالش میکشند و میتوانید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • “وقتی احساس تنهایی می کنم …”
 • “من احساس تنهایی می کنم زیرا …”
 • از چه زمانی احساس تنهایی کردید؟ چه مدت احساس شما این است؟

درمورد احساس خود با یک درمانگر صحبت کنید. 

ممکن است فهمیدن اینکه که چرا احساس تنهایی می کنید و چگونه می توانید از کنار این احساسات عبور کنید، دشوار باشد. یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما کمک کند تا تنهایی خود را درک کرده و روی آن کار کنید. احساس تنهایی ممکن است نشانگر افسردگی یا وجود زمینه های روانشناختی دیگری باشد. صحبت با یک درمانگر می تواند در درک آنچه در درون شما اتفاق می افتد و تصمیم گیری در مورد بهترین اقدام به شما کمک کند.

۲- به خودتان آرامش بدهید.

درک کنید که شما تنها فردی نیستید که احساس تنهایی را تجربه می‌کنید.

تنهایی یک قسمت طبیعی از انسان بودن است ، اما می تواند احساس غیر طبیعی بودن را در شما ایجاد کند. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید و در مورد احساس خود با او صحبت کنید. زمانی که از احساسات خود به شخصی می گویید ، می توانید بپرسید که آیا او نیز این احساسات را داشته است.  این کار به شما کمک می کند که ببینید تنها نیستید.

 • سعی کنید جملاتی مانند این را بگویید: “اخیراً احساس تنهایی می کنم و فکر کردم از شما بپرسم که آیا شما هم تا به حال چنین احساسی داشته اید؟”
 • اگر دوست یا عضوی از خانواده برای گفتگو ندارید ، با یک معلم یا مشاور  تماس بگیرید.

رو به جلو حرکت کنید.

به جای اینکه مدام روی احساس تنها بودن خود متمرکز شوید ، کارهایی انجام دهید که ذهن خود را از تنهایی دور کنید. پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید یا کتاب بخوانید. به دنبال فعالیت ها و سرگرمی هایی باشید که برایتان تازگی داشته باشد. از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید. داشتن تجربه و مهارت در مسائل گوناگون به شما این امکان را می دهد که بتوانید در موقعیت های اجتماعی بیشتری حضور داشته باشید (بنابراین با افراد بیشتری صحبت می‌کنید) و مکالمه هایی را شروع کنید که مورد علاقه افراد دیگر باشد.

 • خود را مشغول کنید. کمبود وقت باعث ایجاد احساس تنهایی در شما می شود. در کار‌ها یا فعالیت های فوق برنامه شرکت کنید.

در انجام فعالیت های اجتماعی به حضور و همراهی دیگران وابسته نباشید.

اگر کسی را ندارید که همیشه با او بیرون بروید ، اجازه ندهید که این مسئله شما را از بیرون رفتن و لذت بردن منصرف کند. به عنوان مثال، اگر دلتان می‌خواهد که شخصی برای صرف شام یا دیدن فیلم شما را همراهی کند، این‌ بار خودتان را به یک فیلم یا یک رستوران زیبا دعوت کنید. اگرچه در ابتدا ممکن است به تنهایی انجام دادن کارهایی که در حالت عادی امکان دارد با شخص دیگری انجام دهید، ناخوشایند به نظر برسد اما باید این روش را ادامه دهید.اصلا عجیب نیست که به تنهایی بیرون بروید و با خودتان باشید! هنگامی که به یاد بیاورید که چرا قبلاً این کارها را انجام می‌دادید ، می توانید دوباره از فعالیت‌های خود لذت ببرید.

 • اگر به تنهایی برای خوردن غذا یا قهوه بیرون می روید ، یک کتاب یا مجله با خود ببرید ، بنابراین زمانی را که معمولا با شخصی گفتگو میکردبد را مشغول مطالعه خواهید شد. به خاطر داشته باشید که مردم فقط به دلیل اینکه مدت زمانی را برای خودشان صرف کنند به تنهایی بیرون می‌روند. اینطور نیست که مردم به شما نگاه کنند و فکر کنند که چون شما دوستی ندارید، تنها نشسته‌اید.
 • ممکن است مدتی طول بکشد تا به تنها بیرون رفتن عادت کنید. درست است که تلاش‌های اولیه شما کمی ناجور است ، اما تسلیم نشوید.

ادامه دارد …..

منبع : https://www.wikihow.com/Deal-With-Loneliness

Leili Zohourian

بگذار اعمالت به جای تو سخن بگویند

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*