چگونه با بحران ها برخورد کنیم؟

ابتدا نسبت به احساساتتون گیج هستید، خیلی مهمه که در ابتدا والد حمایتگرتون رو راه بندازید که بتونه ازتون مراقبت کنه تا وقتی که این بهم ریختگی قرار و آروم بگیره و ببینید چی شده؟

و اما بعد…

۵ مورد برای مدیریت هیجان ها وقتی احساسات سر در گم هستند

  1. اول چک کنید که موقع شنیدن یک خبر بحرانی یا ایجاد یک شرایط بحرانی از نظر فیزیکی تو شرایط سالمی هستید مثلا وقتی خبر خاصی مثل مرگ، تصادف، یک اتفاق خاص یا زلزله به شما می رسه در حال رد شدن از خیابان نباشید. اگر تو اون شرایط بودین لازمه سریعا شرایط خطر رو از خودتون دور کنید چون شعور آگاه تو اون شرایط خوب عمل نمی کند.
  2.  وقتی افراد آسیب پذیر می شوند نیازه که دورشون پر باشه، ضربه ها غالباً باعث بروز یک سلسله مشکلات جانبی در افراد می شه و باید بدونید که به دنبال حامی و کمک بودن اصلا علامت ضعف نیست. مردم نیاز دارن مواقع ضربه و آسیب به هم دیگه کمک کنند.
  3. از نظر فیزیکی تحرک داشته باشید. بدن و ذهن با هم هم نوایی دارند، موقعیت فیزیکی شما روی حالت روانی تون تاثیر میذاره، به همین علت نیازه که فعال باشید. حالا لازم نیست که هر روز به باشگاه برین، ولی بهرحال لازمه بدنتون سرحال و پویا باشه. می تونید راه برید بدوید حتی رانندگی کنید مثلا به جای آسانسور از پله بالا برید.
  4. مطمئن بشید چیزهای لذت بخش تو زندگیتون هست که ازش استفاده کنید. تا می تونین برای خودتون روتین بچینید. اگر احساس بی انگیزگی کردید، زمان بذارید به چیزهایی که قبلا ازش لذت می بردین مثل کتاب خوندن، باغبانی گل و گل کاری، غذا خوردن با دوستان و غیره بپردازید. ممکنه تا مدتی روتین زندگیتون بهم بخوره اما نذارین کلا از دست بره.
  5. بررسی کنید که خوردن و خوابیدنتون کافیه. تغذیه خوب خیلی مهمه. مطمئن بشید که که شما به حد مناسبی میوه و سبزیجات می خورید، آب می نوشید و از فست فود پرهیز می کنید. بعد از ظهر کافئین مصرف نمی کنید و تلفنتونم وقت خواب خاموشه. همه لامپ ها وقت خواب خاموشه حتی چراغ خواب! همه ی اینها برای اون ۵ ساعت خواب اصلی ضروریه

و در نهایت همراهی یک مشاور رو حتما داشته باشید. این مسائل باعث می شه شما با آسیب کمتری از یک بحران عبور کنید ولی باعث درمان اثرات روانی اون نمی شه. پس حتما درمان رو جدی بگیرید.

 

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*