چهارشنبه های الهام بخش( قسمت سوم) : آشنایی با نقش اجزای روانی

یادتون هست ، در مقاله قبلی پرسیدم چرا باید بدونیم که اجزایمان چه نقشی در روانمان بازی میکنند و نیت مثبت دارند یا منفی؟ دانستن نیت اجزایمان چه کمکی به ما میکند؟     

جواب را ، با هم در این مقاله بررسی میکنیم.

موضوعات مربوط به مشکلات همیشگی مان، فقط به سادگی شامل احساساتی غیر منطقی یا عکس العمل های خارج از کنترل نیستند ، بلکه به یک معنا در مورد آدمهای کوچکی در درون روان ما است  ، که نقشی در روان ما بازی میکنند که در ادامه با این نقش آشنا میشویم.

روان انسانی ، چیز یکنواخت و یکپارچه ای نیست ، که گه گاه احساسات غیر منطقی داشته باشد. بلکه یک سیستم پیچیده متشکل از اجزای وابسته است که هر کدام تصورات و پیش فرضهای خودشان را دارند. روان ما، یک خانواده درون است با ، بچه های آسیب دیده ، جوانانی با احساسات هیجانی ، والدینی به شدت سرزنش گر ، دوستانی دلسوز ، خانواده ای حامی و شاید اعضایی دیگر. به همین خاطر این روش رواندرمانی نوین به عنوان درمان سیستماتیک با خانواده درونی نامگذاری می شود.

در این نظریه ،هر کدام از اجزا ما ،نیت های مثبتی دارند. احتمالا آنها میخواهند از ما در مقابل صدمات محافظت کنند یا کمک کنند تا نسبت به خودمان حس مثبتی داشته باشیم. 

آنها میخواهند از ما در مقابل حس کردن دردهای کودکی محافظت کنند یا می خواهند اشخاص دیگری را وادارند که ما را دوست بدارند. 

ما از نظر جسمی اینچنین ، مقاوم در برابر درد ساخته شده ایم و روانمان هم دقیقا به همین صورت عمل میکند. 

از آنجاییکه بعضی از اجزا، ما را در الگوهای منفی نگه می دارند و اثر مخربی بر زندگی ما دارند ، برای ما سخت است قبول کنیم که آنها در واقع سعی در کمک کردن به ما دارند. 

آنها با وجود نیت های خیرشان ،همیشه عاقلانه رفتار نمیکنند ؛ مواضع افراطی میگیرند ، دست و پا چلفنی یا بسیار مبتدی رفتار میکنند. اما اگر آدم به کنه ماجرا نظر بیاندازد ، متوجه میشود که آنها همیشه آنچه را که به نظرشان برای ما بهترین است ، انجام میدهند. حتی اگر آنها ادراک تحریف شده ای از یک موقعیت خاص دارند و حس ترس اغراق شده ای دارند ، همیشه نیت شان مثبت است.

 اگر ما خودمان را وارد مبارزه با اجزاء روانی مان کنیم ، آنها مقابل ما خواهند ایستاد و اگر سعی کنیم آنها را انکار کنیم ، بیشتر از قبل ،حس تنهایی و بی ارزشی می کنیم .

پس انکار یا مبارزه تاثیر بلند مدت در بهبود ما ندارند. 

اما ،برعکس، اگر ما با این اجزا مثل موجودات کوچک در روانمان رفتار کنیم ، که بهترین قصد و نیت را برای ما دارند ، آنوقت ما خودمان را به روی یک روش نوین باز کرده ایم تا با احساساتمان کنار بیاییم.

 ما می توانیم آنها را بشناسیم ، و چیزی که پشت آنهاست را درک کنیم  و همچنین می توانیم با آنها دوست شویم. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد ، این اجزاء خودشان را به شکل مثبتی تغییر می دهند .  

به علاوه ما می توانیم اجزا آسیب دیده کودکی را که پشت آنها ، خشم یا اعتیاد به غذا مخفی شده ، حمایت و درمان کنیم.اگر آنها از ما حس پذیرش و همدلی بگیرند ، می توانند شفا و بهبود را حس کنند و حس خود ارزشی ما را کاملا تغییر دهند.

سوال

تاکنون ، در بحث مدل خانواده درون، خیلی چیزها آموختید. حالا فکر میکنید ، در این روان پیچیده ما ، اجزای روانی لایه لایه اند با وظایف متفاوت یا همه در یک سطح با وظایف یکسانی فعالیت میکنند؟

در مقاله بعد ، در مورد وظایف هر جز روانی صحبت میکنم.

با من ، با چهارشنبه های الهام بخش ،همراه باشید.

 

منبع:

ترجمه از کتاب Meine innere Welt Verstehen , Jay Early

الهام عنبری

اسمم الهام، عاشق دونستن چیزهای جدید هستم. زندگی پر فراز و نشیبی داشتم مثل همه آدمها ولی سعی کردم تمام نشیب های زندگی ام رو اول خوب نگاه کنم و راه عبور ازشون رو در خودم ترمیم کنم. چون فهمیده ام که همه چیز در درون خود ماست. دوست دارم هر روز بیش از پیش به اقیانوس درونم سفر کنم.

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*