چهارشنبه های الهام بخش(قسمت چهارم ): آشنا شدن با دو جز روانی مان با نقش های افراطی

نمی دانم شما هم مثل من، لذت شناخت جرعه جرعه، دنیای درونی تان را برده اید یا خیر، اگر جواب مثبت است ، بحث مهم این هفته را قرار است به شناخت دو جز مهم افراطی مان اختصاص دهم.

بله بحث شیرین اجزای افراطی، همان اجزایی که کلافه مان کرده اند و ما را مرتب به دردسر می اندازند.

نگاهی به سوال مقاله قبل بیاندازیم و جواب را در خلال این مقاله دریابیم.

 فکر میکنید ، در  روان پیچیده ما ، اجزای روانی لایه لایه اند با وظایف متفاوت یا همه در یک سطح با وظایف یکسانی فعالیت میکنند؟

هر جزیی در زندگی ما نقش مشخصی بازی میکنند، آنها به روان ما و روش اداره ما در زندگی ، خصوصیتی اضافه میکنند. هر کدام از آنها سعی دارند به روشی ما را به منافعی برسانند.

بعضی اجزای روانی ، راه و روشی را که چگونه ما با وظایف عملی در زندگی مان کنار می آییم ، جهت میدهند. بعضی در مقابل تهدیدهای بیرونی یا درد درونی محافظت میکنند. برخی به دیگران باز و دوستانه  نزدیک میشوند، بعضی ترس های حل نشده یا شرم از دوران کودکی را با خود نگه میدارند. بعضی عملکرد محور هستند ، بعضی تنهایی فکر کردن را می پسندند. بعضی به دیگر مردم علاقه دارند، در حالیکه بعضی دیگر به  حس درون تمرکز دارند.

بسیاری از اجزا روانی مان ، نقش هایی بازی میکنند که سالم و عملکردی هستند.

بر خلاف آن ، سایر اجزا نقش های افراطی را به عهده میگیرند، چون ناامیدانه تلاش میکنند از درد، آسیب و صدمه محافظت کنند.

 در روش خانواده درون، تمام رفتارها ، احساسات و تفکرهایی که از عملکرد اصلی شان فاصله میگیرند، نقش های افراطی نام دارند. به بیان ساده ، جزیی که نقش افراطی بازی میکند، در زندگی ما مشکلاتی به بار می آورد.

 در بهترین حالت از چیزی مانع میشوند و در بدترین حالت چیزی را فلج میکند. او می تواند کاری کند، که ما حس تحریف شده، باورهای اشتباه یا الگوهای فکری وسواسی داشته باشیم. همینطور می تواند ما را غرق در درد و استرس کند یا با چیز دیگری، ما را از نعمت زندگی طبیعی محروم کند.

بسیاری از اجزا افراطی حتی در موقعیتی از ما محافظت میکنند که ضرورتی وجود ندارد. مثلا از طریقی رفتار خشن از خود بروز دهد، که ادمهای دیگر را برنجاند یا فاصله ای را با آنها ایجاد کند.

 بعضی اجزای دیگر، در مورد شرایط مان اغراق میکنند، تا ما را مانند یک والد مطالبه گر وادارد که در هر زمینه ای کامل باشیم.

بعضی ها دریافتمان از آدمها و موقعیتها را تحریف میکنند تا ما این شرایط را تهدید کننده ارزیابی کنیم و دفاع کننده یا به شدت کنترل کننده و خودخواه رفتار کنیم. بعضی از اجزا ، عکس العملهای به شدت احساسی به بار می آورند، در حالیکه بعضی دیگر ما را از همه  احساسات جدا میکنند.

بسیاری از اجزا ،نقشهایی بازی میکنند که ترکیبی از سالم و افراطی است. بدین معنی که در زمانهای بخصوصی یک رفتار معمولا سالم ، افراطی میشود. به عنوان مثال من جزیی دارم که ، خیلی ساختار مند و کارا است. عملکرد این جز من، خیلی فوق العاده است. با این حال ،دیگر معنی فوق العاده نمی دهد، وقتی این جز، این توانایی ها را به روشی مکانیکی و اجباری ، بکار ببرد طوری  که از من زندگی شاد و حال فعلی ام را برباید. در نهایت من دلم  نمی خواهد سرزندگی ام را پای انجام کاری قربانی کنم.

لازم به توضیح میدانم که ، بر خلاف بسیاری از دیگر فرمهای درمانی ،روش درمانی خانواده درون، مردم را آسیب شناسی نمیکند. اگر ما مشکلاتی در زندگی داریم ،  از  نظر این دیدگاه ، بیماری یا نقصان نیست. بلکه ، اینطور تفسیر میشود که ما در خود منابع ضروری داریم تا مشکلات خودمان را حل کنیم ، حتی اگر این منابع احتمالا از طریق عکس العمل های ناخودآگاه  بر آمده از گذشته مان ، مسدود شده باشند. به علاوه، این روش طوری پیش میرود که ما هدایت خود را به دست بگیریم. ما قدرت می یابیم که رشد شخصی خود را در دست بگیریم ، چون خود حقیقی مان ، وسیله ای برای درمان و تمامیت است. این کار را ، روش خانواده درون، با یک ابزار طبیعی خود درمانی انجام میدهد.

روش خانواده درون با احترام و پذیرش به روان ما وارد میشود. ما یاد می گیریم با خودمان با همدردی و دلسوزی رفتار کنیم. 

این روش روی هر کدام از اجزایی که نقشهای افراطی، گرفته اند، متمرکز میشود، تا درمان یا تغییرشان دهد.

بطور کلی دو نوع اجزا افراطی وجود دارند. محافظ و تبعید شده.

در مقاله بعد مفصل در مورد این دو نقش افراطی صحبت میکنم.

ولی تا آن روز به این فکر کنید که دو جز به نام های، محافظ و تبعید شده چه مفاهیمی را در ذهن شما متبادر می کنند.

با من ، در چهارشنبه های الهام بخش ،همراه باشید.

همچنین  می توانید ،با من در قسمت بازخورها و  صفحه اینستاگرام من:in.elham.me  در ارتباط باشید.

الهام عنبری

اسمم الهام، عاشق دونستن چیزهای جدید هستم. زندگی پر فراز و نشیبی داشتم مثل همه آدمها ولی سعی کردم تمام نشیب های زندگی ام رو اول خوب نگاه کنم و راه عبور ازشون رو در خودم ترمیم کنم. چون فهمیده ام که همه چیز در درون خود ماست. دوست دارم هر روز بیش از پیش به اقیانوس درونم سفر کنم.

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*

  720p پاسخ

  Amazing! Its in fact amazing article, I have got much clear idea on the topic of from this post. Rochella Emmerich Four

  sikis izle پاسخ

  Someone essentially lend a hand to make severely posts I might state. Stephenie Adolphe Michail

  sikis izle پاسخ

  This paragraph will assist the internet users for building up new blog or even a blog from start to end. Juana Lazarus Dotti

  altyazili پاسخ

  Very interesting details you have noted, thanks for posting. Lorry Alan Adolphe

  altyazili پاسخ

  Thanks for the blog. Much thanks again. Really Cool. Arly Paxon Kloster