چهارشنبه های الهام بخش ، (قسمت اول):  مدل خانواده درونی رو بشناسیم!

موضوع: مدل خانواده درونی رو بشناسیم!

(IFS(internal family systems model

تا حالا زیاد کلمه ’ کودک درون‘ رو شنیدیم. ولی می دانستید که طبق یک مدل جدیدتر ، روان ما از یک خانواده تشکیل شده است؟

حتما پیش خود می گویید، کارمان درآمد! هنوز کودک درون را پیدا نکرده ، باید یک خانواده را پیدا کنیم؟!

خب این یعنی چه؟

از دوران کودکی ، اجزایی مثل تکه های پازل ، در روان ما شکل گرفته اند که مثل انسانهای کوچک، احساسات ، انگیزه ها و نگرشهای مختلفی را دارند و در شرایط خاص ، هدایت روان ما را در دست میگیرند. اما، ما از وجود آنها بی خبرهستیم.

 برای همه مان پیش آمده که بعضی اوقات احساسات پر از درد و رنجی را تجربه میکنیم،که در زندگی ، باعث آزار و سختی ما میشود. بطور مثال پرخاشگری، استرس از جمع های غریبه، وسواس فکری، پرخوری عصبی و حس بی توجهی و طردشدگی. و ما سر در نمی آوریم که چرا بعضی اوقات چنین رفتارهای عجیب و غریبی داریم.   

بیاید با هم یک مثال در مسیله پرخاشگری بخوانیم:

سر موضوعی کوچک، علی ،سر همسرش مریم، داد میزند. بعد به همین دلیل با هم دعوایشان می شود. دعوایشان به قدری شدت میگیرد، تا جایی که علی به مریم فحاشی می کند. ما کاری به موضوع مشاجره نداریم، مساله ما، پرخاشگری یکی از زوجین در یک مشاجره متداول است. مریم از این رفتار همسرش می ترسد و اشک می ریزد. وقتی دعوا تمام میشود ،علی ،حس بسیار بدی درباره خودش میکند: ’چطور من توانستم چنین رفتار بدی داشته باشم؟‘ ’من نمی خواستم مریم را اینگونه برنجانم‘. ’من خودم نبودم‘. علی بخاطر این رفتار خودش را سرزش میکند ، اما تضمینی نیست که دفعه بعد هم این اتفاق تکرار نشود.

اینگونه احساسات مشکل ساز، از اجزایی در درون ما نشات می گیرند. تکه هایی که مانند موجودات زنده ما را هدایت میکنند.  

به عنوان مثال،علی، درون روانش یک جزء خشم دارد ، که در ارتباط با مریم به دلیل کاملا مشخصی فعال میشود.وقتی این دو زوج، با هم دعوا میکنند، مریم گاهی، علی را به سمتی می برد که او از خودش حس شرم میکند. این حالت یک جزیی از کودکی علی را به کار می اندازد که به عنوان کودک، تحقیر شده بوده ، و علی این جز شرم را درست مثل زمان کودکی ، در زمان حال تجربه میکند. تجربه دردناکی است. این جزء ، خشم را بالا می آورد تا باعث شود علی با فریاد زدن سر مریم ، با حس قدرت و برتری که پیدا می کند ، شرم کودکی اش را حس نکند و در واقع از علی در برابر این حس آزاردهنده کودکی محافظت کند.

و اما سوالهای من: 

شما چنین موقعیت مشابهی را تجربه کرده اید؟ در خانه ، محل کار؟

به نظر شما علی چه کمکی می تواند به خودش بکند؟

طبق مدل سیستم خانواده درون ،همانطور که می بینید ، والد سرزنشگر، نوزاد سرخوش ، بچه لجباز،جادوگر،حیوان خانگی و … بخشی از روان تمثیلی ما شده اند!!! 

در مقاله بعد،  می خواهم از نقش و منافعی که اجزای روانی مان در زندگی ما دارند، پرده برداری کنم.

پنج شنبه های الهام بخش را دنبال کنید.

الهام عنبری

اسمم الهام، عاشق دونستن چیزهای جدید هستم. زندگی پر فراز و نشیبی داشتم مثل همه آدمها ولی سعی کردم تمام نشیب های زندگی ام رو اول خوب نگاه کنم و راه عبور ازشون رو در خودم ترمیم کنم. چون فهمیده ام که همه چیز در درون خود ماست. دوست دارم هر روز بیش از پیش به اقیانوس درونم سفر کنم.

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*