نحوه پیشنهاد ازدواج

نحوه پیشنهاد ازدواج

پیشنهاد ازدواج یا خواستگاری می تواند یکی از اعصاب خردکن‌ترین و مهیج ترین لحظات زندگی شما باشد. جای تعجب نیست اگر فشار زیادی برای ترتیب دادن آخرین جزئیات احساس کنید. با این وجود هیچ روش بی نقصی برای پیشنهاد وجود ندارد. در عوض، روی شخصی‌سازی پیشنهاد خود تمرکز کنید تا کاملاً با همسرتان سازگار باشد. بعد از آن، آنچه را که می‌خواهید بگویید، تمرین کنید و روی آرامش اعصاب خود کار کنید تا بتوانید به درستی از این تجربه لذت ببرید!

مقدمات یک پیشنهاد ازدواج:

۱- ارزیابی کنید که چگونه یا به چه صورت باید درباره آینده خود با هم بحث کنید.

تا زمانی که هر دوی شما به طور طبیعی آینده‌ای را با هم تصورنکرده‌اید ، برنامه‌ریزی را شروع نکنید. اگر هر دو با یک تفکر جمعی و به صورت “ما” به آینده فکر می‌کنید، ممکن است زمان پیشنهاد ازدواج، رسیده باشد.  وقتی درباره تصمیمات مهم زندگی  مثل – خرید خانه، تغییر شغل، جابجایی و غیره –  بحث می‌کنید حواستان هست که این موارد به عنوان تصمیمات مشترک بر هر دوی شما تأثیرگذار است؟

۲- منتظر بمانید تا در مورد پاسخ او اطمینان پیدا کنید.

اگر به پاسخ او اطمینان داشته باشید، کمتر عصبی خواهید شد و از‌‌ تجربه پیشنهاد ازدواج، لذت خواهید برد. شما احتمالاً نمی‌خواهید این گونه درخواست کنید که ” اگر از تو بخواهم با من ازدواج کنی، به من بله میگویی”؟ بنابراین، برای تعیین زمان مناسب پیشنهاد ازدواج باید از بهترین وضعیت رابطه‌تان استفاده کنید.

پیشنهاد ازدواج باید به مثابه نقطه اوج طبیعی یک مرحله از رابطه و نقطه شروع انتقال به مرحله جدیدتان باشد.

۳- مطمئن شوید که هیجان شما به دلیل مطرح کردن خواسته‌تان است و نه به خاطر خلق یک موقعیت تماشایی.

اولویت های خود را حفظ کنید–هدف اصلی‌تان این باشد که از این شخص بخواهید همسر شما شود نه اینکه جالبترین پیشنهاد ازدواج را به وجود بیاورید. اگر ایده خلق یه صحنه تماشایی برای شما هیجان انگیز تر از تصور یه درخواست واقعی است، ممکن است بخواهید این مسئله را بررسی کنید که آیا واقعاً آماده اجرای این مرحله مهم هستید؟

به این صورت فکر کنید: هر پیشنهادی که با “بله” به پایان برسد به یک داستان فوق العاده تبدیل می شود و تماشایی‌ترین پیشنهادی که با “نه” به پایان می رسد یک داستان عالی به وجود نمی آورد

۴- از یک موقعیت عمومی برای فشار و جواب گرفتن از آنها استفاده نکنید.

اگر مطمئن نیستید که او و خانواده‌اش به شما پاسخ “بله” بگویند، به صورت خصوصی درخواست خواستگاری تان را مطرح کنید، سعی نکنید با طرح درخواست تون در مقابل تعداد افراد زیادی، شانس خود را بهبود ببخشید. شما میتوانید خواستگاری تان را به صورت عمومی مطرح کنید،اگر هر دو مورد زیر رعایت شود:

پارتنرتان خارج از محیط بیرون لذت کافی را نبرد و مطمئن هستید که اگر خصوصی از آنها بخواهید “بله” را دریافت خواهید کرد.

 

۵- مکانی را انتخاب کنید که برای شریک زندگی شما معنادار باشد.

برای مثال، به مکانی که برای اولین بار ملاقات کرده اید، یا محل اولین قرار عاشقانه خود بروید.  یا آنها را به یک مکان رمانتیک که آرزوی دیدن آن را داشته اند، ببرید – شاید بالای برج میلاد. از هوش خود در مورد شریک زندگی تان برای انتخاب مکانی که دوست دارد، استفاده کنید.

البته همه،مکان های عجیب و غریب یا یک رستوران شیک را ترجیح نمی دهند. اگر آنها یک پیشنهاد خصوصی را در آپارتمان خود، بهتر می دانند ، به دنبال آن بروید

 

شخصی سازی جزئیات پیشنهاد

۱- در تمام زمینه‌های برنامه‌ریزی، شریک زندگی‌تان را به یاد داشته باشید.

پیشنهاد شما باید کاملا متناسب با همسرتان باشد. به جای اینکه بخواهید کاری را که زوج‌های دیگر انجام داده‌اند،کپی کنید ، در کل مراحل برنامه‌ریزی از خود سوال کنید: “آیا او نیز این را دوست خواهد داشت؟

به عنوان مثال ، اگر می دانید که شریک زندگی شما از اینکه مرکز توجه باشد، متنفر است، قطعاً جلوی جمعیت از او خواستگاری نکنید. از طرف دیگر، اگر که اون هیجان زده می شود از اینکه یک عده  تماشاگر شاهد”بله” گفتنش باشند، دنبال آن بروید!

۲- فرهنگ خانوادگی همسرتان را در برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کنید.

به خاطر داشته باشید که سنت های خواستگاری در سراسر جهان بسیار متفاوت است، به خصوص اگر شریک زندگی شما از یک مکان یا خانواده‌ای متفاوت باشد. وظایف خود را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد شما به سنت‌های آنها احترام می گذارد

۳- اگر می‌دانید که سنت اولویت شریک زندگی شما است، به سنت پایبند باشید.

اگر سنت برای او مهم است، هنگام برنامه‌ریزی خواستگاری آن را برای خود مهم قلمداد کنید. به عنوان مثال، ممکن است برای او مهم باشد که ابتدا با والدین آنها صحبت کنید.

۴- اگر فکر می‌کنید برای همسرتان بهتر است، آن را به عنوان پیشنهادی مدرن مطرح کنید.

از بینش عمیق خود در مورد دیدگاه‌ها و ترجیحات شریک زندگی‌تان برای هدایت برنامه خواستگاری استفاده کنید. به عنوان مثال‌، ممکن است برای یک یا هر دوی شما حلقه ای ساده‌تر، پیشنهاد شود، یا اینکه از انگشتر، صرف‌نظر کنید.

مادامی که می‌دانید برای همسرتان مناسب است، هیچ مشکلی ندارد که پیشنهاد ازدواج را در یک فضای  ساده ترتیب دهید.

۵- در صورت امکان، از سلیقه همسرتان در مورد حلقه که می‌پسندد، مطلع شوید.

حلقه نامزدی، بخش مهمی از خواستگاری بسیاری از زوجین است. ممکن است بخواهید او را سورپرایز کنید. برای اینکار زمانی که از جلوی جواهر‌فروشی عبور می‌کنید دقت کنید که نامزدتان چه مدل انگشتری را می‌پسندد.

۶- در صورت تمایل، برای ثبت رویداد خواستگاریتان، کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید خاطره مراسم خواستگاریتان، ثبت شود یک عکاس یا فیلمبردار برای پوشش این مراسم استخدام کنید. یا می‌توانید به دوست یا یکی از اعضای خانواده که مهارت خوبی در کار با دوربین دارد، اعتماد کنید.) البته در صورتی این کار را انجام دهید که مطمئن باشید، پاسخ “بله” دریافت خواهید کرد.

اگر واقعاً در تلاش برای فهمیدن روش صحیح خواستگاری مشکل دارید، می‌توانید یک برنامه ریز جشن عروسی را برای کمک استخدام کنید.  با این حال، حتی در این مورد، اطمینان حاصل کنید که خواستگاریتان شخصی‌سازی شده است تا کاملاً مناسب شریک زندگیتان باشد.

خواستگاری مطمئن و بدون مشکل

۱- قبل از فرا رسیدن روز بزرگ، آنچه می‌خواهید بگویید را تمرین کنید.

مهم نیست که چقدر از پاسخی که خواهید گرفت مطمئن هستید، به هر حال در هنگام خواستگاری دست‌پاچه خواهید شد. آنچه را که می‌خواهید بگویید، یادداشت کنید، چندین‌بار آن را در آینه تمرین کنید و به خاطر بسپارید. شما می‌خواهید وقتی در هنگام دادن پیشنهاد آن را می‌گویید کاملاً طبیعی به نظر برسد.

در بیشتر موارد، بهتر است موارد مختصر باشد. دو الی چهارجمله را هدف‌گذاری کنید، احتمالاً با جمله کلاسیک “آیا با من ازدواج می‌کنی؟” در پایان.

به عنوان مثال: ” ۲ سال گذشته خوشبخت ترین دوره زندگی من به خاطروجود تو بوده است. من می خواهم بقیه عمرم را با تمام تلاشم صرف خوشحالی تو کنم . آنی ، با من ازدواج می کنی؟ ”

۲- اگر اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود، پیشنهادتان را به صورت ویدئویی مطرح کنید.

در همه موارد این بهترین انتخاب نخواهد بود – ممکن است شریک زندگی شما تا حد زیادی یک پیشنهاد رو در رو را که به طور ناقص اجرا شده را به به یک ضبط کامل اجرا شده، ترجیح دهد. با این حال، اگر نگران درست بیان کردن متن پیشنهادی خود هستید و فکر می‌کنید شریک زندگیتان، آن را جذاب می‌داند، یک ضبط با کیفیت از پیشنهاد خود ایجاد کنید.

۳- قبل از درخواست تان ، از تکنیک های آرام سازی اعصاب استفاده کنید.

چند تنفس عمیق و آهسته راهی عالی برای تسکین دست پاچگی‌های لحظه آخر و قبل از “طرح درخواستتان” است. علاوه بر این، قبل از ملاقات با شریک زندگی خود و انجام سایر فعالیت‌های آرامبخش ، کمی وقت بگذارید. هر کاری که برای شما مفید است انجام دهید، که ممکن است شامل گزینه هایی زیر باشد:

مراقبه، دعا یا تکنیک های تجسم.

یوگا ، ورزش سبک (مانند پیاده‌روی)، یا آرامش عضلانی پیشرونده.

در مورد استرس خود بنویسید یا با یک دوست مطمئن صحبت کنید.

۵- به جای نگرانی درباره آخرین جزئیات، لحظه حال را دریابید.

نیازی نیست که پیشنهاد شما کاملاً مناسب تصویر باشد و بدون هیچ گونه خطایی یا اشکالی پیش برود. اهداف نهایی خود را در ذهن در نظر بگیرید: ابراز عشق و تمایل خود برای زندگی در کنار شریک زندگی تان و گفتن “بله”!

به جای اینکه در هنگام خواستگاری از جزئیات دلخور شوید، به چشمان همسرتان نگاه کنید. آنچه را که می‌خواهید با احساسی واقعی به زبان بیاورید. از نزدیک به پاسخ ایشان گوش دهید. غرق تمامی لحظات شوید.  به هر حال، ممکن است تنها یکبار در طول زندگی، آن را تجربه کنید.

 

منابع

https://www.wikihow.com/Propose-Marriage

 

 

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*