قانون ۵ ثانیه چیست؟ و چه تاثیری بر اهمال‌کاری دارد؟

قانون ۵ ثانیه

قانون ۵ ثانیه چیست؟ و چطور می‌تواند با کمک از بین بردن اهمال‌کاری، زندگی، کار و اعتماد به نفس شما را تغییر دهد؟ در این مقاله با یک مثال آن را توضیح میدهم.

تصور کنید ساعت ۵ صبح یک روز سرد و تاریک زمستانی‌ست. چه‌کاری‌هایی در دنیا هستند که واقعاً ارزش از تخت گرم و نرم خود در آمدن را داشته‌باشند؟ شاید اگر منطقی فکر کنیم چند چیزی به فکرمان برسد، اما واقعیت این است که اکثر ما وقتی زمانش فرا می‌رسد اهمال‌کاری را به خیلی چیزهای مهم در زندگی ترجیح می‌دهیم.

اهمال‌کاری و تجربه من

همیشه خودم را به دلیل اهمال‌کاری‌های متعددم سرزنش می‌کردم و اگر بخواهم با شما صادق باشم شاید هنوز هم کمی سرزنش پشت هر فعالیت عقب‌افتاده‌ام باشد. چند ماه پیش کتاب صوتی قانون ۵ ثانیه را خواندم، اما به طرز خنده‌داری عمل کردن به حرف‌های نویسنده آن کتاب هم مشمول اهمال‌کاری شد؛ تا رسیدم به مقاله‌ای در سایت برین بلاگر (Brain Blogger) که پروفسور دبورا برندون (Deborah Brandon) در آن از تجربه‌ی خودش با قانون ۵ ثانیه می‌گفت.

چالش‌های مقابل پروفسور برندون

پرفسور برندون از چند عمل جراحی مغز بسیار سخت برگشته و متاسفانه این عمل‌های جراحی چالش‌های جدیدی را جلوی روی او گذاشته‌است؛ یکی از چالش‌برانگیزترین آن‌ها ناتوانی در شروع به انجام کارهاست.

او درباره‌ی بیماری‌اش اینطور می‌گوید:«شاید در نهایت نتیجه‌ی این مسئله شبیه به اهمال‌کاری باشد، اما قطعاً مشکلات مربوط به عمل جراحی مغز حس بسیار متفاوتی دارد. وقتی من اهمال‌کاری می‌کنم، در واقع یک تصمیم هوشیارانه می‌گیرم و به جای این‌که روی کار اصلی تمرکز کنم، انتخاب می‌کنم که لباس‌ها را در ماشین لباس‌شویی بندازم؛ و زمانی که بهانه‌هایم تموم می‌شوند یا به ددلاینی نزدیک می‌شوم تازه شروع به کار می‌کنم.»

اهمال‌کاریتفاوت اهمال‌کاری و ناتوانی در شروع فعالیت‌ها

پروفسور برندون اضافه کرد:« اما ناتوانی در شروع انجام کارها بسیار متفاوت است. معمولاً من حتی متوجه این نیستم که در حال پشت گوش انداختن فعالیتی هستم. من همیشه کاملاً مطمئن هستم که کارهایم را انجام خواهم داد، اما ناگهان زمان میگذرد و من هیچ کاری انجام نداده‌ام؛ هیچ کاری

پرفسور برندون ایرادی در مغزش دارد که مانع می‌شود پیام شروع انجام یک فعالیت به اندام‌های حرکتی‌اش برسد. برای حل این مشکل دکتر او برایش نوشتن یک لیست از کارهای روزمره همراه با ساعت و زمانی که باید به آن کار اختصاص داده‌شود را تجویز  کرد؛ اما متاسفانه بعضی وقت‌ها او حتی قادر به شروع نوشتن لیست روزانه خود نیست.

کمک قانون ۵ ثانیه به پرفسور برندون

آخرین تلاش پروفسور برندون برای برطرف کردن این مشکل، قانون ۵ ثانیه بود. او وقتی روتین صبح‌اش را به پایان می‌رساند با خود می‌گفت:«۵،۴،۳،۲،۱» و کاری که باید انجام می‌داد را بدون هیچ فکری شروع می‌کرد. هرباری که صدایی در ذهنش می‌گفت دلش می‌خواهد کار دیگری انجام دهد، قبل از اینکه فرصت فکر کردن داشته باشد از ۵ تا ۱ می‌شمرد و به کارش ادامه می‌داد. او به سرعت توانست به تمام کارهای عقب‌افتاده‌اش برسد، اما وقتی روز به میانه رسید قانون ۵ ثانیه دیگر اثر نمی‌کرد.

تنها مشکل قانون ۵ ثانیه

این کاملاً طبیعی‌ست؛ همه‌ی ما باید حواسمان باشد که مغز و در کل جسم ما کشش مقدار معینی از کار بدون وقفه و استراحت را دارد. استراحت ندادن به بدن بین انجام فعالیت‌ها در آینده‌ی نزدیک خودش می‌تواند باعث اهمال‌کاری‌های پی‌درپی شود. قانون ۵ ثانیه به پروفسور برندون حس خیلی خوبی داد؛ او بالاخره توانست بر بیماری‌اش چیره شود و دیگر کارهایش را عقب نندازد اما استفاده‌ی افراطی از این وسیله هم باعث شد تا او در پایان روز بسیار خسته و اشفته باشد.

پس به یاد داشته‌باشید هر چیز خوبی در این دنیا تا زمانی خوب است که به درستی از آن استفاده شود. قانون ۵ ثانیه هم درست همینطور است.

قانون 5 ثانیهقانون ۵ ثانیه چیست؟

طبق گفته‌ی نویسنده کتاب قانون ۵ ثانیه، مل رابینز، این قانون بر اساس یکی از ابزارهای روانشناسی است که به دیگران کمک می‌کند تا انگیزه‌ی از دست رفته را برگردانند؛ این کار با استفاده از یک تکنیک بسیار ساده انجام می‌شود و آن شمردن معکوس است. این تکنیک ساده جلوی فکرها و رفتارهایی که در نهایت منجر به اهمال‌کاری می‌شوند را میگیرد.

زیبایی قانون ۵ ثانیه سادگی و راحتی استفاده از آن برای تمام انسان‌هاست و از همه مهم‌تر به ما یادآوری می‌کند که چطور ما انسان ها زمان بسیار زیادی را صرف فکرکردن و زمان بسیار کمی را در واقع صرف عمل کردن به افکارمان می‌کنیم.

افکار نهایی

با وجود سادگی این قانون، چیزهای زیادی هست که باید بگم؛ برای مثال تجربه‌ی خود نویسنده‌ی این کتاب و یا توضیح علمی تاثیر این تکنیک. برای همین ادامه‌ی این مقاله را در مقاله‌ای دیگر منتشر می‌کنم.

ممنون از وقتی که گذاشتین؛ مثل همیشه خیلی خوشحال میشم نظرات و انتقادات شما را بشنوم، پس اگر چیزی برای گفتن دارید از ۵ تا ۱ بشمرین و کامنت بذارین.(:

منبع مقاله

http://www.brainblogger.com/2018/06/25/the-5-second-rule-task-initiation/

منابع پیشنهادی

یکی از بهترین دوره‌های راهیار برای درمان اهمال‌کاری

۱۸ دلیل برای داشتن روتین روزانه


 

پارمیدا گلشن

سلام، پارمیدا هستم و سخت جویای سواد سفید...

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*