چرا قاطعیت مهم است؟

شخصی که قاطع است:

خیلی واضح خواسته خود را بیان می‌‌کند، حد و مرز تعیین می‌کند، خواسته‌های خود را گدایی نمی‌کند و اگر کسی از او درخواستی کند و نخواهد که بپذیرد مودبانه رد می‌کند.

توانایی قاطع بودن به افراد این اجازه را می‌دهد که حق خودشان را بگیرند و برای آن ایستادگی کنند بدون اینکه از خشونت استفاده کنند، این ویژگی می‌تواند آن‌ها را از افراد قلدر و شکارچیان اجتماعی محافظت کند.

از دیدگاه شناختی، افراد قاطع  حتی زمانی که تحت استرس هستند، افکار مضطربانه کمتری را تجربه می‌کنند.

از دیدگاه رفتاری افراد قاطع خیلی محکم هستند بدون این که گستاخ باشند. آن‌ها به احساسات مثبت و منفی بدون متوسل شدن به خشونت و یا انفعال و بی‌ارادگی واکنش نشان می‌دهند.

 

مزایای قاطع بودن چیست؟

قاطع بودن مزایای زیادی را از اضطراب و افسردگی کمتر تا حس اثربخشی و داشتن روابط بهتر ارایه می‌کند. قاطعیت اغلب با عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتر در ارتباط است.

خطرات خود ابرازی نکردن چیست؟

افرادی که در ابراز خودشان ناتوان هستند ممکن است که عدم انتقادپذیری، بی‌ارادگی شدید، عدم اعتماد‌ به ‌نفس، اضطراب، یا حتی عزت‌نفس پایین را تجربه کنند. ممکن است که با آن‌ها مانند افرادی که همیشه در الویت دوم قرار دارند رفتار بشود. در موارد شدید آن‌ها ممکن است قدرت درک خودشان را از این که به چه چیزی نیاز دارند و چه چیزی در زندگی خود می‌خواهند را از دست بدهند.

 

چرا بعضی افراد قاطع نیستند؟

فردی که نمی‌تواند  یا نمی‌‌خواهد خودابرازی کند عمیقا معتقد است که بسیار کم‌ارزش‌تر از دیگران است. این افراد  اغلب ممکن است به خودشان شک کنند و به دلیل ترس از نتایج هیچگاه دست به اقدام نزنند. آن‌ها غالبا از امتحان کردن چیزهای جدید اجتناب می‌کنند و تمایل دارند کاری کنند که دیگران به اهداف و آرزوهایشان دست پیدا کنند.

 

چگونه قاطع باشیم؟

افراد قاطع تمایل دارند اعتماد به نفس خود را برجسته کنند. آن‌ها تماس چشمی خود را حفظ می‌کنند حالت بدنی خوبی دارند و از زبان بدن به نحو موثری استفاده می‌‌کنند. آن‌ها توانایی دارند که افکار و اعتقاداتشان را با صداقت و به شکلی معقول ابراز کنند و در عین‌حال دیگران را هم به همین روش تشویق می‌کنند.

قاطع بودن به این معنی است که برای گرفتن حقتان بدون اینکه به دیگران بی‌احترامی کنید با صدایی رسا صحبت کنید. و این شامل مدیریت کردن استرس و حل کردن مشکلات درعین خونسرد بودن است و مهم نیست که دیگران چه بازخوردی خواهند داشت.

رفتارهای قاطعانه چه هستند؟

افراد قاطع توانایی دارند که درباره افکار و احساساتشان به روش مودبانه‌ایی صادق باشند. آن‌ها به صورت فعالانه‌ایی به دیدگاه دیگران اهمیت می‌دهند و گوش می‌کنند. افراد قاطع این توانایی را دارند که روی احساساتشان کنترل داشته باشند و زمانی که خطایی کرده‌اند به آن اعتراف کنند.

چگونه می‌توانیم قاطع‌تر باشیم؟

  • به طور مختصر چیزی که می‌خواهی یا نیاز داری را به دیگران ابراز کن. به پاسخ‌هایشان به دقت گوش کن.
  • به افکار و احساساتشان احترام بگذار.
  • اگر احساس کردی مقاومت می‌کنند با آن‌ها بحث نکن و به آن‌ها حمله نکن.
  • به جای آن راه‌حل‌‌های بالقوه برای مشکلاتی که پیش آمده پیشنهاد کن.
  • اگر به بن‌بست رسیدی جایی که هیچ تفاهمی وجود ندارد آماده باش که دور شوی.

 

تفاوت بین قاطع بودن و منفعل بودن چیست؟

افرادی که بیشتر منفعل هستند با آرزوها و رویاهای دیگران همراه می‌شوند تا آن‌ها را راضی کنند. آن‌ها به دیگران اجازه می‌دهند که رهبری کنند و بیشتر تصمیمات را بگیرند.

آن‌ها تمایل دارند تا اعتماد به نفسشان را پایین بیاورند و خودشان را کم‌ارزش  کنند. در نتیجه این افراد از خودشان دفاع نمی‌کنند و بینش خودشان در زمینه اهدافشان را از دست می‌دهند.

تفاوت بین قاطعیت و خشونت چیست؟

رفتار پرخاشگرانه ممکن است شامل استفاده از زبان تهاجمی ، نادیده گرفتن  دیگران و تلاش برای شرمنده کردن آن‌ها  به منظور تسلیم آن‌ها  باشد.

افراد پرخاشگر نیاز دارند که به هر قیمتی پیروز بشوند که اغلب منجر به روش‌های تحمیل کننده و قلدرانه می‌شود. آن‌ها می‌توانند با ترساندن و یا حتی تهدیدهای فیزیکی برتر به نظر برسند.

 

https://www.psychologytoday.com/us/basics/assertiveness

شادی فرامرزی نیا

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*