فعالان بی‌دی‌اس‌ام

بی دی اس ام

فعالان بی‌دی‌اس‌ام از نظر سلامت جنسی و روحی، هم چون دیگر افراد جامعه  هستند.

محققین ایتالیایی جذابیت جنسی ۲۶۶ نفر ایتالیایی مرد و زن را در مورد فانتزی‌های جنسی بی‌دی‌اس‌ام بررسی کرده اند. در این تحقیق سنین ۱۸ تا ۷۴ سال با میانگین ۴۱ سال مورد ارزیابی قرار گرفته است. محقیقین همچنین  ۲۰۰ نفر مرد و زن با عدم گرایش بی‌دی‌اس‌ام را نیز مورد ارزیابی قرار داده‌اند. هر دو گروه نتایج مشابهی از لحاظ احساسات جنسی در مورد آن‌ گزارش دادند ولی افراد بی‌دی اس‌ام استرس کمتر و برانگیختگی جنسی بیشتری نشان دادند. محققین امیدوارند با ارائه این گزارش شرم موجود در ارتباط با بی‌دی‌اس‌ام را کاهش دهند.

چقدر بی‌دی‌اس‌ام محبوب است؟

در سال ۲۰۱۵ محققین دانشگاه ایندیانا در بین ۲۰۲۱ بالغ امریکایی بررسی‌هایی را انجام دادند. اکثرا گفتند که بسیاری از موارد بی‌دی‌اس‌ام را امتحان کرده‌اند. ۳۰ درصد اسپنک، ۲۲ درصد رول دام و ساب ، ۲۰ درصد محدودیت، ۱۳ درصد شلاق‌طور.

در سال ۲۰۱۷ دانشمندان بلژیکی دریافتند در نتایج نمونه ۱۰۲۷ نفری از بالغین، در حدود ۴۷ درصد تجربه بی‌دی‌اس‌ام را داشته‌اند و حدود ۳۰ درصد گفتند به صورت متداول و روزمره انجام می‌دهند و ۸ درصد احساس گناه می‌کنند.

در فانتزی‌های جنسی، بی‌دی‌اس‌ام بسیار محبوب است. در تحقیق بلژیکی‌ها ۶۹ درصد گفتند که فانتزی‌های سختگیرانه بی‌دی‌اس‌ام را می‌پسندند.

در سال ۲۰۱۱ پنجره‌ای ویژه درباره بی‌دی‌اس‌ام بر روی همگان گشوده شد با عنوان ۵۰ shades of grey trilogy  که توسط ای‌ال‌جیمز تالیف شد. سه رمان پیوسته که توسط دامیننت جوان به نام کریستین گری و ساب او اناستازیا استیل می‌باشد.

در سال ۲۰۱۹ کتاب فوق ۱۵۰ میلیون جلد فروخت و در ۵۰ کشور دنیا ترجمه شد. تنها کتابی که در مدت کوتاهی این حجم از فروش را تجربه کرد. این کتاب بیش از یک میلیارد دلار ارزآوری داشت. در این کتاب کریستین گری نقش پسرکی شوکه شده و ترسو را نشان می‌دهد که در زمان کودکی مورد تجاوز واقع شده و در طول سالیان دراز از این مورد زجر می‌کشد. البته این بدان معنی نیست که تمام بازیگران بی‌دی‌اس‌ام نیز دچار تجاوز یا آسیب روحی در زمان کودکی هستند.

داستان کتاب بسیار واقع گرایانه است و در بخش های مختلف زیر قابل بررسی می‌باشد:

ارتباط:

قبل از شروع رابطه، گری دستش را روی استیلی قرار داده و در مورد جزئیات باهم بحث می‌کنند.

قرارداد:

گری با استیل در مورد قرار داد دست داده و جزء جزء آن را مورد بحث قرار می‌دهند. استیلی در مورد بعضی از جزئیات توافق می‌کند. بعضی را اصلاح کرده و بعضی را رد می‌کند. البته بسیاری از بازیگران و فعالان بی‌دی‌اس‌ام قرارداد ندارند ولی بسیاری این کار را انجام می‌دهند.

محدودیت‌ها:

گری در مورد محدودیت‌های استیلی پرسیده و در مورد مواردی که اصلا قادر به انجام نیست و مواردی که تحت شرایطی می‌تواند انجام دهد گفت‌و‌گو می‌کنند.

کلمه ایمن:

گری اطمینان را به استیلی می‌دهد که تحت هر شرایطی می‌تواند کلمه ایمن را درخواست نماید. با این کلمه تمام فعالیت در لحظه لغو می‌شود. مهم نیست که هر کس چگونه نشان داده شود یا فکر کند بلکه تحت هر شرایطی ساب تحت کنترل می‌باشد.

این بزرگترین طعنه و طنز بی‌دی‌اس‌ام است که ساب تحت کنترل دامیننت هست ولی در واقعیت وارونه می‌باشد.

روابط جنسی:

استیلی بسیار هیجان زده شد از رهاسازی‌های بی‌دی‌اس‌امی، از اینکه چه مقدار احساسات به گری منتقل می‌شود. بسیاری از بی‌دی‌اس‌ام‌ها بر این باورند که روابط جنسی ورای عمل سکس معنی دارد.

آیا فعالان بی‌دی‌اس‌ام از لحاظ روحی سلامت هستند؟

تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفته است که نشان می‌دهد فعالان بی‌دی‌اس‌ام اصلا مستعد آسیب‌های روحی و روان‌شناختی نسبت به سایر افراد جامعه نیستند و اختلالات روان‌شناسی در آنان دیده نمی‌شود.

یک کاوشگر لس‌آنجلسی ارزیابی‌های روانشناسانه را بر روی صدها نفر بی‌دی‌اس‌امی انجام داد و نتیجه آن سلامت روحی افراد بوده است.

محققین استرالیایی بر روی ۱۹۳۷۰ نفر از افرادی بین ۱۶ تا ۵۹ سال که به میزان ۲٫۲ درصد از بین مردها و ۱٫۳ درصد از بین خانم‌ها متعلق به جامعه‌ی بی‌دی‌اس‌ام، ارزیابی‌هایی را انجام دادند که نتیجه آن این بود که از لحاظ روحی تماما سالم هستند.

دانشگاه ایلیونز بر روی ۵۸ نفر از افراد بی‌دی‌اس‌امی آزمایش استرس هورمونی را انجام داد. این آزمایش نشان داد بعد از اِعمال رفتارهای بی‌دی‌اس‌امی به طور قابل توجهی استرس هورمونی کاسته شده است.

در آلمان محققین بر روی ۹۰۲ نفر از بی‌دی‌اس‌امی ها آزمایش کردند و نتیجه آن این بود که تماما سالم از لحاظ روحی بودند. همچنین این افراد بیشتر هوشیار و متمایل به تجربه‌های جدید هستند. آنان که نمره‌های بالاتری از لحاظ روحی بدست آوردند دامیننت بوده‌اند.

در نهایت در دانشگاه آیداهو ۹۳۵ نفر بی‌دی‌اس‌امی شرکت کردند، افراد بی‌دی‌اس‌امی یک بخشی از جامعه هستند که از لحاظ روحی در سلامت بوده و در تمامی بخش‌ها قابل احترام هستند. آنان رابطه عادی را ارضا نشدن خود می‌بینند و چیزی فراتر از رابطه عادی جنسی را برای ایجاد هیجان می‌پسندند.

رسمی بودن سلامت روحی فعالان بی‌دی‌اس‌ام

هیچکس نمی‌داند بشریت وقتی اولین بار بی‌دی‌اس‌ام را کشف کرد چگونه بود. ولی نقاشی‌های یونان باستان نشان می‌دهد چگونه بوده‌است. در سال ۱۹۰۵ سیگموند فروید ادعا کرد که مازوخیسم باعث ایجاد سیگنال‌های قوی در بدن می‌شود. برای بیش از یک قرن با این ادعا موافقت شده بود.

در ورژن‌های اولیه انجمن روانشناسی امریکا این مورد در زمنیه بیماری روحی دسته‌بندی شد. در سال ۱۹۵۲ سادیسم جنسی در دسته تغییر یافته‌ها قرار گرفت. در سال ۱۹۹۴ بی‌دی‌اس‌ام در زمره اختلال روانی شناخته شد.

ولی در سال ۲۰۱۳ بر اساس صدها تحقیق قرن ۲۱ ، بی‌دی‌اس‌ام از دسته اختلال و بیماری خارج شده و صرفا در دسته‌ای جداگانه در مورد افراد روانشناختی سالم قرار گرفت.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا بی‌دی‌اس‌ام از لحاظ روحی سالم هستند؟ و اگر هستند شما در مورد رابطه کینکی چه نظری دارید؟

منبع:https://www.psychologytoday.com/intl/blog/all-about-sex/201908/what-kind-people-enjoy-bdsm

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*