زیر سقف دودی! روایتگر زندگی آفت زده ی این روزهای آدمیان

زیر سقف دودی فیلمی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی پوران درخشنده محصول سال ۱۳۹۵ است.

نام پوران درخشنده همیشه تداعی کننده ی فیلم های مفهومی و تربیتی برای من بوده است. بدین معنی که از دیدن فیلم پشیمان نخواهم بود.

جرأت خانم درخشنده برای طرح موضوعات اجتماعی مثل موضوع کودک آزاری که در فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی کشند» و هم اکنون طرح طلاق عاطفی، روابط فرازناشویی و عوارض آن برای همسر اول و دوم، دوستی های دختر و پسر با قصد ازدواج که بعد از دلدادگی و قوت گرفتن عشق و علاقه متوجه مشکلات جدی فراروی خود در زندگی می شوند و تمام حواشی و ریزه کاری های روابط آفت زده در زندگی امروزی

شیرین روایت گر یک زن متعهد و خانه دار امروزی است که مثل بسیاری از بانوان بعد از مادر شدن تمام زندگی خود را وقف عشق ورزی به فرزند خود می کند و در این میان نه تنها صرف میزان زیاده از حد توجه به فرزند او را از رشد مناسب و مواجه شدن با ناکامی های مناسب هر سن بازمی دارد بلکه بی توجهی به همسر، او را اندک اندک دور و دورتر می کند در حالیکه شاید هیچ کدام به این دور شدن آرام و بی صدا توجه نکردند و زمانی شیرین متوجه عمق فاجعه می شود که بی مهری و پرخاشگری و ناسپاسی را از سوی همسر و تنها پسرش می بیند و تنهایی شدید خود را درک می کند.

و اما رعنا! همسر جوان و زیبا و جذاب دوم بهرام که با زبان شیرین و فعالیت های مشترک با بهرام،(مثل درست کردن پیتزای دونفره، اصلاح مو، بازی های دونفره، فیلم دیدن دونفره و…) و تقدیرهای مکرر و عشق ورزی های کلامی و غیر کلامی، او را به خود نزدیک نگاه داشته اما به عنوان همسر دوم، درد و رنج رابطه ی پنهان و دور از انظار (مراقبت جهت دیده نشدن. شاهد خوشبختی نداشتن، عدم امکان افتخار کردن به همسر) و همین طور سرکوب نیازهای طبیعی زوجی مثل حق بچه دار شدن از طرف عشقی خود؛ و تمامی شب ها را به تنهایی سپری کردن…موجب فشارها و تنش هایی برای او شده است که در نوع خود دردسر و معضل است و نمی توان این گونه از زندگی را، علی رغم وجود عشق و ثروت، خالی از دغدغه و ایده آل دانست.

و در این میان پسر خانواده است که علی رغم باور مادرش مبنی بر صرف تمامی زندگی و عشق و توان برای تنها پسرش، بر این باور است که هیچ کدام از والدین به او فکر نمی کنند و هیچ حقی نیز بر او ندارند و اوست و مشکلات بزرگ زندگی خودش که بازهم تنها ثروت نمی تواند حلال آن باشد.

تمامی این ها، روایت گر زندگی روزمره ی زندگی اکثر آدم هاست. روایتی که ما به عنوان «مشاور خانواده» مرتب با رنگ های گوناگونی از آن مواجه می شویم و به محض لب از لب بازکردنی مسیر قبل و بعد کاملا قابل مشاهده است. چنانچه فیلم با همین روال به اتمام می رسید( نقدی که بر فیلم «فروشنده» داشتم) صرفا زندگی غمبار و دودالود  تماشاگر یا اطرافیان او یا آینده ی دودآلود و غم انگیز وی صرفا از پرده ی سینما به رخ کشیده می شد و او را با حسی ناخوشایند و افکاری مغشوش بدون هیچ گونه راه حل تنها می گذاشت، ولی تقدیر من از خانم درخشنده بخاطر بازکردن جایی در فیلم خود برای حضور «مشاور» یا «روان شناس خانواده» است که باعث شده نشان دهد چنین گره هایی_اگر بخواهند_ قابل باز شدن یا تعدیل شدن هم هست! هر مسأله ای راهی و هر دردی درمانی دارد؛ تنها اگر طرفین صبوری کنند و تلاش کنند. به عبارتی به دور از تعصب و لجبازی های کودکانه سکوت کنند و گوش فرادهند. آن گاه شاید همین «اکنون» بسیاری از اشتباهات و مشکلات قابل جبران یا پیشگیری شود.

در دنیای واقعی، پس از رخ دادن این اتفاق، چنانچه زوج شیوه ی گفتگوی بالغانه را با کمک مشاور خود بیاموزند،(همان طور که در فیلم مشاهده شد، شیرین به پسرش می گوید: چرا ما نمی توانیم باهم صحبت کنیم؟) و چنانچه همه ی خانواده باهم «به روز » شوند و به دلایلی چون از من گذشته است، یا سرم شلوغ است، یا همینم که هستم و … از پیشرفت با زمان عقب نمانند، خیلی بهتر می توان جلو بسیاری از آفت ها را گرفت. (همان طور که مشاهده می کنید پسر خانواده معترض است که چرا خاله اش باید پیگیر اینستای او و بحران دلی اش باشد و او به مادرش خبر دهد!)

معمولا در بسیاری از موارد دیده شده است چنانچه زوج یا یکی از آن ها با تلاش و صبوری سعی در فهم و درک دل شخص مقابل و مرتفع کردن نیازهای او باشد بازگشت عاطفی محتمل است(چنانچه اندک رشته ای از علاقه باقی مانده باشد) طراحی و خلق فعالیت های مشترک، نترسیدن از ریسک یا صحبت های باز کردن حتی اگر به قیمت زلزله ای مقطعی منجر شود؛ تأمین و پرداختن به تمامی نیازهای همسر و عدم کنترل، از جمله درمان های طلاق عاطفی و تقویت صمیمیت زوج می شود.

در نهایت با تشکر از نویسنده و کارگردان این فیلم ارزنده؛ دیدن آن به تمامی افراد اعم از ازدواج کرده و در شرف ازدواج توصیه می شود.

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*