روابط عاشقانه از ابتدا تا انتها (بخش اول)

روابط عاشقانه از ابتدا تا انتها

در این مقاله می خواهیم برگردان مقاله ی رابطه ها از شکل گیری و شروع آنها تا انتها را بخوانیم و بررسی کنیم.

این مقاله از سایت psychologytoday.com ترجمه شده است.

این مقاله ی جامع و کامل رو در چندین بخش در سایت راهیار می تونید مطالعه کنید.

 

بخش اول

 

چگونه یک رابطه شکل میگیره؟

عشق یکی از عمیق ترین احساسات ما انسان هاست. وقتی این کلمه را می شنویم فورا رابطه عاشقانه یک مرد و زن در ذهنمان به تصویر کشیده میشه. در اینجا یاد میگیریم که عشق انواع مختلفی داره. از نظر خیلی از آدم ها، عشق در پیدا کردن شریک مناسب برای زندگی خلاصه میشه و مسلما برای افرادی با این دیدگاه یک رابطه ی عاشقانه یکی از مهمترین جنبه های زندگی و راه رسیدن به کمال آنهاست.

تا زمانی که انسان ها درون خود نیاز به ارتباطات انسانی را حس کنند، یاد می گیرند که چگونه یک رابطه سالم و سرشار از عشق را بسازند.

در برخی تحقیقات ثابت شده است که یک نوزاد در اولین تجربه هایش با مادر یا مراقبی که به او غذا می دهد و نیاز های او را مانند گرما، غذا، محافظت، نوازش و ارتباط اجتماعی را تامین می کند، توانایی ایجاد یک رابطه ی عاطفی پایدار را یاد می گیرد.

البته که یادگیری این روابط در نوزادی جدی نیست اما در آینده ی نوزاد و یادگیری ایجاد یک رابطه ی سالم و پایدار بسیار ضروری است. با این حال می دانیم که پایان یافتن یک رابطه چقدر دردناک است و مشکلات روانی برایمان به وجود می آورد.

چگونه یک رابطه ی سالم بسازیم؟

برای نگه داشتن یک رابطه ی عاطفی باید مراقبت و توجه بسیاری به کارهایی که باعث تقویت و حفظ رابطه مان می شود داشته باشیم. در ابتدای شروع یک رابطه عاطفی هر دو طرف باید اطمینان خاطر داشته باشند که پارتنر آنها مایل است وقت و توجه خود را به دیگری بدهد. آنها باید مشکلات و اختلافات خود را با یکدیگر حل کنند حتی اگر در طول زمان با چالش های جدیدی روبرو شوند. آنها نباید در صدد تغییر یکدیگر باشند بلکه باید اختلافاتی که میانشان هست را بپذیرند و با آنها کنار بیایند.

در قرن بیست و یکم رابطه ای خوب است که معمولا هر دو نفر در یک رابطه احساسات و مسائل جنسی و به ویژه در به اشتراک گذاشتن امور منزل با یکدیگر همکاری کنند.

افرادی که در یک رابطه ی سالم و عاطفی قوی حضور دارند، مدام شکر گزار هستند. آنها به یکدیگر محبت می کنند و عشقشان را به یکدیگر نشان می دهند و البته آنها در ارتباط با مسائل جنسی با یکدیگر صادقانه صحبت می کنند.

در روابط خوب و سالم، هر دو نفر سعی می کنند همدیگر را از احساس شک و تردید در رابطه دور کنند. آن دو نفر خود را درون یک تیم فرض می کنند. اگر این احساس یکی بودن و حامی همدیگر بودن در طولانی مدت حفظ شود، به زوجین کمک می کند تا از چالش ها و مشکلاتی که به ناچار در زندگی با آنها روبرو خواهند شد، عبور کنند.

عشق چگونه هویدا می شود؟

پیدا کردن شریک زندگی یا به اصطلاح عامیانه نیمه  گمشده مان که بخواهیم باقی عمر خود را در کنارش سپری کنیم بسیار شگفت انگیز و غالبا دشوار است. امروزه اگر بخواهیم چه به صورت آنلاین چه حضوری دنبال شریک زندگیمان بگردیم، باید از مسیر نا آشنا و سختی عبور کنیم. برای رسیدن به هدفمان و موفقیت در این مسیر باید از منطقه امن و راحتمان بگذریم و دل به دریا بزنیم.

تعیین کردن اینکه آیا فردی را که تازه یافته اید می تواند همسر مناسبی برای شما باشد یا خیر، بسیار سخت است. و حتی تعیین کردن حقیقی یا موقتی بودن حس عشق و علاقه ای که بین شما پیش آمده بسیار سخت تر از آن می باشد. اما تحقیقات نشان می دهد که سرنخ هایی در رفتار های هر دوی شما وجود دارد که حقیقت را می گوید.

یکی از مواردی که واقعیت دارد و احساس واقعی شما را بازگو می کند، احساس درونی شماست. فردی شریک زندگی خوبی است که شما را به انجام فعالیت ها و باور های جدید تشویق و شما را به توسعه ی فردی دعوت می کند. یکی از مواردی که به شما حقیقت را می گوید استرس است. گفت و گو با شخصی که برایمان اهمیت ویژه ای دارد و ما او را دوست داریم می تواند باعث اضطراب ما بشود. از دیگر موارد مثبتی که حقیقت را راجع به احساسات به شما می گوید، این است که مایل باشیم برای طرف مقابل وقت و توجه بسیار زیادی خرج کنیم و به اون بفهمانیم که برایمان اهمیت ویژه ای دارد.

 

ادامه دارد….

فاطمه زهرا دولت آبادی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*