ترس از ازدواج و علل اصلی آن

ترس از ازدواج

باوجود تغییر و تحولات گسترده و دگرگونی‌های بنیادی باورها و ارزش های اجتماعی، ازدواج توانسته است که به عنوان یک اصل و نهاد از این موج تغییر و تحولات مصون باقی بماند. این نکته که مردم با وجود اضطراب ها و ترس های اساسی که قبل از ازدواج وجود دارد همچنان اقدام به ازدواج کردن می‌کنند نشانه بارز عمیق بودن و درستی ارزش ها در ازدواج است. از آنجا که ازدواج تصمیم خیلی مهمی است و آثار آن میتواند تا پایان عمر در زندگی انسان دیده شود، میتوان گفت که ترس از ازدواج مقوله ای کاملا عادی است. با دقت فکر کردن در مورد این موضوع، میتواند در بررسی درست بودن زمان، شخص و مکان و محل زندگی برای ازدواج کمک کند. برای اینکه بتوانیم بر ترس از ازدواج غلبه کنیم باید ابتدا علل اصلی آن را بشناسیم.

برای شناخت ریشه‌های ترس از ازدواج :

۱. روابط شکست خورده قبلی خود را دوباره مورد بررسی قرار دهید

چرا و از چه جایی این روابط به مشکل خوردند؟ ممکن است شما کاری کرده باشید که به طرف مقابل ضربه زده باشید و یا بالعکس. ممکن است به اندازه کافی در رابطه کوتاه نیامده باشید و یا به اندازه کافی فداکاری نکرده باشید تلاش کنید تا در رابطه کنونی خود تغییراتی ایجاد کنید تا همراه  و پارتنر احساسی بهتری باشید البته کاملا عقلانی این کار را انجام دهید و به خوبی بسنجید که برای این موضوع چه چیزهایی را باید فدا کنید.

 •  برای مثال اگر رابطه شما بخاطر کمرنگ بودن بعد احساسی شما به پایان رسیده است بهتر است سعی کنید در رابطه بعدی زمان بیشتری را با پارتنر خود بگذرانید و زمان کمتری را به کار و دفتر اختصاص دهید.
 •  یا مثلا اگر پارتنر کنونی شما رفتاری را که پارتنر قبلی شما انجام میداد و باعث پایان رابطه شما شد، ندارد و آن کار را انجام نمی‌دهد باید موضوعی آرامش بخش باشد و در بررسی ها مورد توجه قرار بگیرد.

 

۲. بررسی کنید که آیا پارتنر مورد نظر شما واقعا نیمه گمشده شما است یا خیر؟

تصمیم گرفتن در مورد اینکه آیا شخصی برای شما مناسب است یا خیر تا حد زیادی به جایگاه و میزان اعتبار آن شخص نزد شما بستگی دارد. با جدیت به این موضوع فکر کنید که آیا در تلاطم ها و مشکلات زندگی قادر خواهید بود این احترام و اعتبار را نسبت به پارتنر خود حفظ کنید و جایگاه وی در زندگی خود را زیر سوال نبرید؟ بررسی آرمان ها و اهداف آن ها در زندگی و نزدیکی آن به عقاید و افکار شما راه خوبی برای بررسی این موضوع است.

 • چه رفتارها و کارهایی می‌تواند از میزان احترام پارتنرتان نزد شما بکاهد؟ مصرف نوشیدنی های الکلی, عدم توانایی مدیریت مالی، میزان و نحوه برخورد با دوستان؟ آیا هیچکدام ممکن است نظر شما را در مورد با پارتنر شما تغییر دهد و آیا هیچکدام مشکلاتی هستند که در حال حاضر در رابطه خود دارید؟
 •  به گذشته رابطه خود همراه با پارتنرتان نگاه کنید. نحوه برخورد وی با بحث ها و دیگر مشکلات در رابطه تا کنون چگونه بوده است؟ آیا از رفتارهای وی میتوانید نشانه هایی در مورد آینده رابطه به شما بدهد؟

 

۳- دقت کنید که آیا ترس از ازدواج دارید یا ترس از تعهدات بلند مدت؟!

آیا شغل شما امکان پیشرفت در سالهای پیش رو را دارد؟ آیا هزینه های مختلف خودرو خود را به صورت ماهانه پرداخت میکنید؟ آیا خانه دارید و یا اجاره پرداخت میکنید و با هزینه های ماهیانه خورد و خوراک درگیر هستید؟ اضطراب و استرس اضافه شدن به تعهدات بلند مدت از جمله دلایل رایج برای ترس از ازدواج است. اگر قصد دارید ازدواج کنید بهتر است قبل از آن تعهدات بلند مدتی از جمله مواردی که در ابتدای این پاراگراف به آن اشاره شد را تجربه کنید. این کار باعث می شود تا با ایده تعهد طولانی مدت ازدواج، قبل از ازدواج بیشتر خو بگیرید و عادت کنید.

۴- میزان تعهدات کنونی خود را بررسی کنید.

دو نوع تعهد وجود دارد: تعهد فداکارانه و تعهد محدود کننده . در یک رابطه متعهدانه که بر مبنای فداکاری ایجاد شده است شما خود را در حال پیر شدن و گذر سن در کنار پارتنر خود تجسم خواهید کرد، به همراه پارتنر خود کار میکنید و زندگی خواهید ساخت ( درست مثل یک تیم) و هرگز خود را در کنار شخص دیگری نمی‌توانید تجسم کنید.

رابطه متعهدانه ای که بر مبنای محدودیت ایجاد شده است به این معنی است که شما به دلایل درونی و یا بیرونی (داشتن فرزند، شریک بودن در دارایی ها، خانواده های دو طرف و یا احساس وابستگی و اجبار) خود را وادار و مجبور به ماندن در رابطه میدانید. در چنین رابطه ای شما به تمام کردن رابطه فکر میکنید ولی چنین چیزی به نظر خیلی سخت به نظر می رسد گویا در رابطه خیلی پیش رفته اید به حدی که اتمام رابطه و شروع دوباره تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد .

 • توجه داشته باشید که با مرور زمان تعهد محدودکننده در هر رابطه ای ایجاد خواهد شد. باید به این موضوع فکر کنید که تعهد های محدود کننده حس فداکاری شما را در رابطه تحت تاثیر قرار ندهد و غالب نشود.
 •  اگر حس میکنید محدودیت ها در رابطه زیاد شده اند باید به دنبال راه هایی باشید که بتوانید از میزان حس محدودیت کاسته و به حس فداکاری در رابطه خود اضافه کنید.

 

۵- یاد بگیرید تعهد خود را افزایش دهید

 • حتی اگر در حال حاضر کاملا در رابطه خود متعهد باشید ممکن است در مورد حفظ این تعهد نگران باشید و  در مورد  اینکه این تعهد از دست برود اضطراب داشته باشید. شاید حتی حس کنید که این حس تعهد و فداکاری در بین شما شروع به کم شدن کرده است. کارهایی هستند که میتوانید انجام دهید تا تعهد شما به پارتنرتان در رابطه افزایش پیدا کند.
 • روی رابطه خود سرمایه گذاری کنید. به خاطر داشته باشید که لحظات سخت و دوران مشکل موقتی هستند. تمام تلاش خود را بکنید تا لحظات سخت (که قطعا در رابطه ایجاد خواهند شد) را همراه با پارتنر خود پشت سر بگذارید و به زوجی قوی تر پس از این دوران تبدیل شوید. لحظات خوش پس از آن قطعا پیش خواهند آمد .
 • در رابطه خود امیتاز شماری نکنید. شاید احساس کنید که شما در رابطه تلاش بیشتری را انجام میدهید اما این موضوع اغلب ناشی از آن است که شما نمی‌دانید پارتنرتان در طول روز چه کارهایی را برای رابطه انجام میدهد، شما فقط کارهایی را می‌بینید که خودتان انجام میدهید. بجای شمارش امتیاز بهتر است روی کارهای خوبی که پارتنرتان برای شما انجام میدهد و اینکه با چه کارهایی میتوانید پارتنر خود را شاد کنید تمرکز کنید.
 • محتاطانه در رابطه برخورد نکنید. از ترس اینکه شاید رابطه تان در آینده به مشکل بخورد، در محبت ورزیدن و تلاش کردن برای رابطه کم نگذارید. تلاش برای محافظت از خود به این شکل قطعا به رابطه شما صدمه خواهد زد. دید مثبت داشته باشید و تصور کنید که رابطه تان خوب‌ خواهد بود و صادقانه برای تقویت رابطه تان تلاش کنید.

 

۶- به دیگر ترس های خود فکر کنید.

این ترس ها ممکن است باعث شوند ارتباط شما با پارتنرتان با مشکل روبرو شود. شاید حتی باعث شوند نتوانید با پارتنر خود به راحتی صحبت کنید و کم حرف شوید. اما باید بدانید که برای تقویت رابطه بهتر است که بتوانید ترس ها و نگرانی های خود را با پارتنر خود به اشتراک بگذارید و راه های ارتباط را بین او و خودتان محدود نکنید.

 • اگر نگران این هستید که فردیت خود را از دست دهید و یا تغییر کنید، باید به خودتان یادآوری کنید که همه دائما در حال تغییر هستند. مجرد ماندن باعث توقف چرخش زمین و ادامه تغییر دنیا نخواهد شد. همچنین باید در نظر داشته باشید که ازدواج به معنی از دست دادن تمام تصمیمات شخصی و فردیت در زندگی نیست.
 • اگر ترس از اینکه در آینده ازدواج شما به طلاق منجر شود منجر به دوری شما از ازدواج شده است بهتر است به ناپسندی طلاق فکر کنید. آیا شما قطعا طلاق خواهید گرفت؟ آیا زندگی شما را آمار طلاق تعیین میکند؟ قطعا خیر، باید بدانید که شما میتوانید با تلاش و انتخاب درست ازدواجی موفق را داشته باشید.
هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*