بر ترس از ازدواج غلبه کنید

چگونه بر ترس از ازدواج غلبه کنیم

غلبه بر ترس از ازدواج بسیار حیاتی و مهم است زیرا اگر این ترس در درون شما رخنه کند و درمان نشود ممکن است برای فرار از این ترس و تنهایی به روابط عاشقانه کور پناه ببرید. برای اینکه بدانید چه طور بر ترس از ازدواج غلبه کنید باید ابتدا به دنبال این موضوع باشید که فوبیا  و ترس از ایجاد تعهد از کجا نشأت میگیرد. فوبیا تعهد مانند سایر ترس های زندگی شما مثل ترس از مار و ارتفاع و … نیست، این ترس عموما ناشی از عدم اعتمادی است که میتواند منشأ آن را در اعمال مخربی دانست که شخص در گذشته تجربه کرده است. پس از آنکه ریشه‌های ترس خود از ازدواج و تعهد را پیدا کردید، می‌توانید راهکارهایی برای غلبه بر آن بیابید.

ممکن است شما به دلایل متعددی از ازدواج بترسید برای مثال :

– امکان دارد کسی که خیلی دوست داشتید یا به اون اعتماد داشته اید به شما خیانت کرده باشد و هنوز از نظر روحی ترمیم نشده باشید.

– این خیانت ممکن است در شکل های مختلفی برای شما اتفاق افتاده باشد. ممکن است به شکل توهین، رابطه جنسی، و یا صورت های تاسف برانگیز دیگری در زندگی شما خیانت رخ داده باشد که به شدت برای شما آسیب زننده بوده است.

– علاوه بر این، ممکن است شما از اینکه مسئولیت شخص دیگری را بر عهده داشته باشید، یا اینکه استقلال خود را در زندگی از دست دهید، ترس داشته باشید و شاید حتی ترس از دست دادن طرف مقابل را داشته باشید. همه این ها به نوعی به مشکل شما در موضوع اعتماد کردن می تواند مرتبط باشد.

چگونه بر ترس از ازدواج غلبه کنید؟

۱- تلاش برای غلبه بر ترس از ایجاد تعهد

در مورد اینکه شما با محتاط بودن در رابطه چه چیزی به دست خواهید آورد فکر کنید. شاید شما بر این باور باشید که با محتاط بودن و راحت نبودن و رها نکردن احساسات خود در رابطه به نوعی از خود محافظت می‌کنید. اما بهتر است دلایل خود را برای انجام این کار بررسی کنید و ببینید که آیا این موضوع ارزش صدمه احتمالی به رابطه و نداشتن رابطه ای خوب و غنی با کسی که شما را دوست میدارد را دارد یا خیر؟

 • اعتماد سازی مابین خود و پارتنرتان را یاد بگیرید.

 تلاش کنید تا شما و پارتنرتان به خوبی یکدیگر را بشناسید (چه خوبی هایتان و چه بدی های یکدیگر را خوب بشناسید). نادیده گرفتن ویژگی های نه چندان مثبت در شریک زندگی یک اشتباه رایج است که در اکثر مواقع انجام میدهیم. جنبه هایی مانند عصبانیت، خودخواهی، حسادت و یا میل به قدرت جز ویژگی هایی هست که شاید در آشنایی نادیده گرفته شوند. اما باید توجه داشته باشیم که این موارد بخشی از شخصیت شما و یا پارتنرتان را تشکیل میدهند و هر چند وقت یکبار ممکن است بروز پیدا کنند.

هوشیارانه و آگاهانه تلاش کنید تا با ویژگی ها و جنبه «سایه» شخصیت خود و پارتنرتان بیشتر آشنا شوید.به مرور این شناخت موجب خواهد شد تا اعتماد میان شما و پارتنرتان شکل بگیرد. دلیل این اعتماد آسودگی خاطر بابت اینکه دیگر یکدیگر را آزرده خاطر نخواهید کرد نیست، چون این مشکل قطعا در طول رابطه پیش خواهد آمد. دلیل این اعتماد شناخت بیشتر و راحتی بیشتری است که با نشان دادن کامل خود به طرف مقابل در رابطه برای شما ایجاد خواهد شد.

 • با یک متخصص سلامت روان در مورد ترس هایتان صحبت و مشورت کنید.

اگر عدم توانایی شما در اعتماد کردن به دیگران ریشه در ضربه های روحی دارد که در گذشته متحمل آن شده اید، پس بهتر است برای حل این مشکل با یک متخصص و مشاور سلامت روان در این مورد صحبت کنید و به درمان آن بپردازید. یک مشاور، تراپی های گروهی، و یا برنامه های مختلفی که برای این موضوع شکل میگیرند می‌توانند برایتان در این زمینه بسیار کمک کننده و مفید باشند.

۲- تسکین اضطراب و نگرانی ها در مورد آینده

 • تکنیک ها و راه های آرامش بخش را امتحان کنید.

 اگر ترس شما از ازدواج باعث استرس در زندگی شما شده است به دنبال راهی برای آرامش و غلبه بر آن باشید اینکار ممکن است به شما کمک کند تا بهتر با ترس و مشکل روبرو شوید. هر زمان که حس کردید اضطراب و نگرانی ناشی از ترس از ازدواج در زندگی شما در حال زیاد شدن است، روش هایی که برای از بین بردن اضطراب برای دلایل دیگر مورد استفاده قرار میگیرند را امتحان کنید.

– یوگا یا مدیتیشن، این تکنیک ها به شما کمک خواهند کرد تا از درجا زدن و اضافه شدن اضطراب در زندگی خود جلوگیری کنید.

– کافئین و نوشیدنی های الکی کمتری مصرف کنید. این ها موادی هستند که می‌توانند بر روی حالت روحی شما و مغز شما تاثیر بگذارند. اگر بخاطر اضطراب ناشی از ازدواج احساس حساس شدن و عصبی بودن میکنید، میزان مصرف این مواد را کاهش دهید.

– به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید. این موارد تاثیر زیادی روی سلامت روحی و روانی شما دارد و میتواند کمک کند تا اضطراب و ترس هایتان کاهش پیدا کند.

 • افکار خود را یادداشت کنید.

نوشتن اضطراب ها و ترس هایتان روی کاغذ شما را وادار میکند تا کاملا موضوعاتی که باعث ترس شما از ازدواج می‌شوند را بشناسید. اینکار همچنین تا حدی میتواند به درمان آن مشکل نیز کمک کند. در عین حال که شما در مورد ترس های خود می‌نویسید تلاش خواهید کرد تا راه حل های آن ها را هم پیدا کرده و یادداشت کنید. در مورد اینکه چرا میخواهید ازدواج کنید و اینکه پارتنر شما چه کمک هایی در راستای رسیدن به اهدافتان در زندگی به شما خواهد کرد بنویسید

به خود یادآوری کنید که پارتنر شما چه کسی است. ویژگی های ثابت و بدون تغییر او را یادداشت کنید. به مشکلاتی که در گذشته داشتید و نحوه برخورد و حل کردن آن مشکل در رابطه فکر کنید. اجازه ندهید که اضطراب و نگرانی های شما باعث فراموشی اینکه پارتنر شما تا چه حد فوق العاده است و دلایل اینکه میخواهید با او باشید، شود.

۳- ادامه مسیر زندگی به همراه شریک زندگیتان

 • در مورد ترس هایتان با شریک زندگی خود حرف بزنید.

 صحبت در مورد ترس ها فرصت درخشانی است برای تمرین کردن مهارت های مکالمه و هم صحبتی که لازمه دوام هر رابطه سالم هست. برای بسیاری از مردم، هدف های بزرگ بعد از ازدواج اشخاص به ثمر رسیدند و محقق شدند. ترس های شما در طول رابطه متغیر خواهند بود و قطعا در بخش های مختلف این مسیر دید شما به مسیر و ترس ها تغییر خواهند کرد. با پارتنر خود در مورد مسایل مختلف مثل بچه دار شدن، هزینه ها و پول، برنامه های زندگی و موارد غیرقابل قبول برای خود صحبت کنید باور کنید همه چیز وقتی بلند گفته شود به اندازه وقتی که به آن فکر می‌کردید دیگر ترسناک نخواهد بود.

 • کامل نبودن و ناقص بودن دنیا را درک کنید.

شما، پارتنر شما و هرکس دیگری روی زمین کامل نیستید. قطعا در زندگی شما دوران سختی پیش خواهد آمد چه متاهل باشید و چه مجرد. ناراحتی و مشکلات قطعا در زندگی هر کس رخ خواهند داد. سوال اینجاست که آیا عبور از مشکلات و ناراحتی ها همراه با یک شریک زندگی که شما را دوست دارد ساده تر نیست؟

تلاش کنید رابطه ای را با پارتنر خود بسازید که به کمک آن بتوانید با ریشه‌های استرس و مشکلات در زندگی خود مقابله و بر ترس خود از ازدواج غلبه کنید. چنین کاری قطعا در دوران سخت ازدواج هم به کمک شما خواهد آمد و قطعا سریع تر از سختی های رابطه خود نیز عبور خواهید کرد.

 • با پارتنر خود در مورد انحصار روابط جنسی صحبت کنید.

 ازدواج های موفق به صورت عمومی و در حالت عادی به صورت تک همسری بوده اند. قبل از اینکه ازدواج کنید بهتر است در مورد این موضوع و روابط جنسی خود با هم صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که به یکدیگر در این مورد وفادار خواهید بود. هر چند که این مکالمه شاید تا حدی برای هر دو طرف سخت باشد اما امکان دارد این مکالمه منجر شود که دو طرف بیشتر به هم نزدیک شوند.

 • ۱۰-۲۰ سال آینده خود را تجسم کنید و به آن فکر کنید.

 برنامه های شما در سالهای دور ممکن است تغییر کنند اما آیا خود را در آینده مزدوج می‌بینید؟ هرچند که برنامه های زمانی افراد متغیر هستند اما داشتن ایده ای در رابطه با آینده و چیزی که میخواهید در آینده به آن برسید مشوق و محرک مضاعفی برای تلاش بیشتر و رسیدن شما به آنچه میخواهید خواهد بود. اگر نخواهید زندگیتان دچار تغییر و تحولات گسترده ای در آینده شود کاملا قابل درک و قابل قبول است اما باید مطمئن شوید که پارتنر و همراه شما هم چنین تفکری را دارد.

 • سعی کنید تا مدتی را در کنار هم زندگی کنید و هم خانه شوید.

 هر چند که همه فرهنگ ها اجازه این کار را نمی دهند اما می توان گفت که این روش برای بسیاری از زوج ها در تعیین اینکه آیا می‌توانند در کنار هم به خوبی زندگی کنند یا نه، بسیار سودمند بوده است. از این امکان به عنوان راهی برای بررسی رفتارهای یکدیگر در زندگی شبانه روزی استفاده کنید. مطمئن شوید که این آزمایش را با دقت و به عنوان یک هدف مهم پی گیری کنید.

ممکن است رفتارهای متفاوت و عجیبی را در روز از طرف مقابل خود ببینید اما مطمئن باشید این موضوع در مورد شما هم صدق می کند و تعدادی از رفتارهای شما برای پارتنر شما عجیب خواهد بود. این فرصتی است تا با این رفتارها بیشتر آشنا شوید و بررسی کنید که آیا این رفتارها در زندگی آینده تان اشکالی ایجاد خواهند کرد یا خیر.

 • با خانواده خود در مورد ازدواج صحبت کنید.

 اگر آنها از هم جدا نشده باشند احتمالا به شما خواهند گفت که آن ها هم در ابتدا کاملا از موفقیت و آینده ازدواجشان مطمئن نبودند. همچنین به احتمال زیاد نصیحت و راهنمایی های آن ها در مورد چگونگی مقابله با ترس از ازدواج، که حاصل تجربه چندین سال ازدواج آن ها است، می تواند کمک زیادی به شما بکند. همچنین این کار باعث می شود تا بیشتر با یک نمونه موفق از ازدواج آشنا شوید.

هرچند ممکن است کنار آمدن با مشاوره گرفتن و کمک گرفتن قبل از اینکه مشکلی در رابطه ایجاد شود برای شما راحت نباشد، اما باید بدانید که این موضوع می‌تواند کمک بسیاری در درک بهتر ازدواج پیش رو به شما و پارتنرتان بکند. همچنین مشاورین می‌توانند نشانه های احتمالی و تناقضات بین شما را شفاف تر کرده و از بحث ها و مشکلات احتمالی که ممکن است در آینده با آن روبرو شوید پرده بردارند.

– از پدر و مادر ، دوستان و یا دکترهایی که میشناسید برای معرفی مشاور ازدواج و خانواده رسمی و خوب کمک بگیرید و یا می‌توانید آنلاین در این مورد سرچ و جستجو کنید. مکان های عبادتی نیز ممکن است چنین خدماتی را برای زوجین ارائه کنند.

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*