ازدواج نامتعارف .فاصله ی نامتعارف سنی و راهکارها

ازدواج نامتعارف یعنی چه؟

هر ازدواجی که با عرف جامعه ی امروز یعنی هنجار افراد یا رسوم پنجاه درصدی جامعه  مطابق نباشد را می توان خلاف عرف تفسیر کرد. اما این به معنای بیمار بودن یا نامشروع بودن این انتخاب نیست.

اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود عجیب و غیر قابل هضم بودن این انتخاب در نگاه اول است. شاید هم همین مسأله باعث افزایش خطر پایداری آن در گذر زمان شود. چرا که یکی از مهم ترین مسائل برای افراد، مقبولیت داشتن و دارا بودن وجهه ی مطلوب عمومی و تأیید گرفتن از مردم است.

شخصا با به طور کامل ممنوع کردن ازدواج های نامتعارف مخالفم. شخصیت انسان به قدری پیچیده است که نمی شود فرمول های کلی برای همه به صورت یکسان صادر کرد و گفت که در این صورت خوشبختی فرد یا زوج تضمین شده است؛ بلکه قطعا باید همه ی موارد بررسی شود و امکان خطر، سودها و زیان ها بازگو شود. سپس تصمیم گیری به عهده ی طرفین گذاشته شود.

در مشاوره ی ازدواج تنها زمانی مشاور نظر کاملا منفی می دهد و اعلام خطر می کند که بررسی های کفویتی و شخصیتی نشان بدهد که امکان عدم رضایت بالاست. تفاوت زیاد و عدم بلوغ و پختگی طرفین برای مسئولیت پذیری و حل مسأله این پیش بینی را تشدید می کند. در این صورت مشاور با استناد به مشکلاتی که حتی در حال حاضر برای زوج به وجود آمده است یا با اشاره به مشکلات شخصیتی آینده به خاطر تفاوت زیاد سلیقه و شخصیت درونی به ریسک بالای ازدواج اشاره می کند و در صورت مشاهده ی تمایل زیاد زوج به ازدواج باهم؛ به ایجاد یک رابطه ی نزدیک ازمایشی(با رعایت نکات شرعی) پیش از ازدواج رسمی پیشنهاد می دهد.

اما از دیدگاه شخص من؛ در بعضی از شخصیت ها؛  در دهه های خاص سنی و در برخی شرایط امکان اجازه از سوی مشاور برای ازدواج های نامتعارف، بعد از بررسی انجام می شود. درست نیست که بدون بررسی همه ی زوج های داوطلب ازدواج، با یک خط کش اندازه گیری شوند و پاسخی یکسان به همه داده شود.

تفاوت سنی نامتعارف

یکی از گزینه ها که ازدواج را نامتعارف جلوه می دهد؛ تفاوت زیاد سنی زوج است. در یک ازدواج متعارف و هنجار، به گفته ی متخصصین ازدواج، سن زن نسبت به مرد بین سه تا شش سال متغیر است. بزرگتر بودن مرد از زن اگر از ده سال تجاوز نکند، می تواند عرف محسوب شود و به دلایلی باعث قوام و ثبات زندگی نیز خواهد شد. اما زمانی که این فاصله به بالاتر از ده سال تجاوز کند یا تفاوت سنی معکوس شود بدین معنی که زن از مرد سنینی بزرگتر باشد، این ازدواج بهنجار نبوده و نامتعارف جلوه می کند و چنانچه زوجی مایل به چنین ازدواجی باشند؛ لازم است شرایط و نکاتی را رعایت و لحاظ کنند.

نکات مهمی که در ازدواج با سن نامتعارف باید مورد توجه قرار گیرد

۱- بررسی های لازم مشاوره ی پیش از ازدواج باید حتما صورت پذیرد. مشاوره ی پیش از ازدواج در این زوج نسبت به افراد بهنجار از اهمیت و دقت بیشتری برخوردار است بنابراین هم مشاوره و هم انجام آزمون های شخصیت و روان توصیه ی اکید می گردد تا با شناخت و آگاهی مناسب زندگی آغاز شود.

۲- مرد باید بداند که در این ازدواج نابرابر بسیار احتمال دارد تحت کنترل و هدایت خانم قرار گیرد. این نوع ارتباط حتما باید بررسی شود و چنانچه صحت داشت فرد با آگاهی این رابطه را قبول کند.

۳- طبق بررسی های انجام شده عموما علت گرایش مردان به سمت خانم های بزرگتر از خود یا به دلیل استفاده از منابع مالی طرف مقابل است یا حمایت های مادرانه ی شریک زندگی؛ فرد تمایل دارد تا در یک بستر امن، تصمیم گیری های مهم زندگی خود را واگذار کند یا دست کم از حمایت ها و محبت های امن فرد مقابل بهره برد. در عین حال عامل دیگری که می تواند چنین روابطی را رقم زند این است که سن عقلی و بلوغ فرد از سن شناسنامه ای وی بیشتر باشد و او نتواند با افراد کوچکتر از خود یا دختران هم سن خود به درک مشترکی برسد ولی چنین پختگی مورد نیاز را در شریک بزرگتر از خود پیدا کند.

۴- از آنجایی که چنین ازدواج های نابرابری موجب انگشت نما شدن و حرف و حدیث عمومی می شود؛ به مرور فشارهای وارد شده در جمع های طرفین رابطه را به سوی فرسودگی و تنش پیش می برد؛ پس ضمن مدیریت روابط؛ شاید بهتر باشد زوج در سال های اولیه ی زندگی مدتی را دور از محیط های جمعی خانواده سپری کنند تا زندگی به تعادلی در خور برسد و سپس از ارتباط با محیط های امن و پذیرا برای ارتباط شروع کنند.

۵- چنانچه سن همسر انتخاب شده از حد بارداری گذشته است؛ لازم است پیش از ازدواج برای هر دو نفر مقوله ی فرزندآوری کاملا حل شده باشد تا در خلال رابطه مشکل ساز نشود.

۶- از آنجا که زیبایی ظاهری بانو؛ از جمله ارزش ها و دارایی های یک زن محسوب می شود؛ هر دو در ابتدا باید به این نکته واقف باشند که ممکن است در اثر عدم مراقبت و توجه لازم؛ خانم طراوت خویش را در سنین بالاتر از دست بدهد و همسر وی که کماکان در سنین جوانی بسر می برد از ظاهر مناسب برخوردار باشد. چنین واقعیتی ممکن است باعث سلب اعتماد به نفس در خانم و اجازه ورود دادن به افکار خیانت در وی شود. از جمله اینکه: «شاید دیگر در نظرش زیبا نباشم و دختران زیبای دیگری او را تحت تأثیر قرار دهند». چنین افکار مزاحمی ممکن است باعث اختلال در زندگی و روابط زوج شود که باید حتما با تمهیدات مشاوره ای از بروز و ظهور این امر جلوگیری کرد. همچنین امکان دارد مرد به راستی از انتخاب خود پشیمان گردد و دیگر نتواند از زیبایی خانم لذت ببرد. پس خوب است که پیش از شروع این رابطه در این باره صحبت و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

۷- چنانچه ازدواج مرد در دهه ی بیست صورت می گیرد؛ باید به این واقعیت توجه کرد که امکان دارد طی سنین تثبیت هویت که تا حدود ۲۸ سالگی ادامه می یابد؛ نگرش و حس وی تغییر پیدا کند و به طور کلی از چنین انتخابی پشیمان گردد.

۸- باید توجه داشت دو فردی که یکی در دهه ی بیست و دیگری در دهه ی سی زندگی خود است هرکدام در زمینه ی نگرش ها، ارزش ها، تفکرات، هیجان ها، تفریحات و گونه ی شخصیتی، تفاوت های زیادی باهم دارند و این امر موجب عدم درک و تفاهم متقابل خواهد شد. از این رو لازم است این مسأله به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

۹- با توجه به تمامی موارد ارائه شده؛ چنانچه زوج کماکان مایل به ادامه ی ارتباط و تشکیل زندگی زناشویی هستند؛ لازم است به صورت عقد موقت بین شش ماه تا یک سال در ارتباطی چارچوب دار اما نسبتا صمیمانه و نزدیک، چنین رابطه ای را ازمایش کنند و سپس در صورت اطمینان به انتخاب خود رابطه را جدی تر کنند.

 

هاجر یادگاری: کارشناس ارشد مشاوره

هاجر یادگاری

مشاور، درمانگر و مربی توسعه فردی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
دیدگاه‌ها

*
*