مردها بیش از زن ها از شکست عاطفی ضربه می خورند.

گزارش جدید علمی نشان می‌دهد برخلاف تصور عمومی، مردان بیشتر از زنان از شکسته‌شدن روابط عاشقانه درد عاطفی احساس می‌کنند. برخلاف این باور عمومی که زنان از دل شکستگی بیشترین لطمه را می‌بینند گزارش تحقیقی جدید مطرح می‌کند که مردان نسبت به پایان روابط خود حساس‌تر از آن‌چه قبلا تصور می‌شد هستند.

گزارش جدید علمی که در «مجله بهداشت و رفتار اجتماعی» منتشر شده‌است نشان می‌دهد با پایان دوستی، این مردان هستند که رنج بیشتری می‌برند.


یافته‌های این پژوهش که با استفاده از اطلاعات حاصل از 1000 جوان بالغ در سنین 18 تا 23 سال در ایالت فلوریدای آمریکا صورت گرفته،‌ نشان داده‌است مردان در سال‌های بیست زندگی خود جداشدن و فراز و نشیب روابط عاشقانه را در مقایسه با زنان تکان‌دهنده‌تر احساس می‌کنند.

این تحقیق بخشی از مطالعه درازمدتی است که درباره بهداشت روانی و دوره انتقالی از بلوغ به بزرگسالی صورت گرفته‌است.

آسیب‌پذیری متفاوت عاطفی مرد و زن

به نظر محققان علت یافته مطالعه حاضر می‌تواند آن باشد که زنان در چنین سنی معمولا علاوه بر دوستی با فرد معین دارای شبکه روابط نزدیک با دوستان و اعضای خانواده خود نیز هستند اما مردان جوان غالبا فاقد چنین حمایت اجتماعی هستند.

در چنین شرایطی در صورتی که مرد جوان تنها با یک زن رابطه عاشقانه دارد و او را محرم راز خود می‌داند اگر این رابطه قطع شود از نظر عاطفی بیشتر آسیب‌پذیر است حتی اگر احساسات خود را نشان ندهد.

به نظر کارشناسان جامعه‌شناس رابطه دشوار بین زن و مرد اثر بیشتری روی هویت و ارزشمندی خود مردان جوان دارد.

ملانی بارتلی، پروفسور جامعه‌شناس کالج دانشگاهی لندن، در این زمینه می‌گوید: زنان جوان معمولا روابط گسترده‌تری با دوستان و اعضای خانواده خود دارند که در چنین شرابطی می‌تواند به آن تکیه کنند. اما مردان جوان کمتر به یکدیگر اعتماد می‌کنند و این امر می‌تواند احساس تنهایی در آن‌ها ایجاد کند.

مردان نیز همانند زنان حساس هستند اما گروه‌های دوستی بین مردان جوان عمدتا بیشتر رقابت‌جوست تا خوراک روانی برای آن‌ها.


واکنش شدیدتر مردان به کیفیت رابطه

بررسی ها نشان داده است که مردان بیشتر از زنان روابط دشوار را استرس‌زا ارزیابی می‌کنند اما در عین حال بیشتر از زنان از یک رابطه عاشقانه شاد کنونی لذت می‌برند.


پروفسور رابین سیمون در دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی در آمریکا که از جمله پژوهشگران مطالعه حاضر است با اشاره به اهمیت این تحقیق درباره رابطه بین روابط عاشقانه خارج از ازدواج و سلامتی عاطفی مردان و زنان در آغاز بزرگسالی می‌گوید: یافته شگفت‌انگیز این مطالعه این بوده که مردان جوان بیشتر از زنان نسبت به کیفیت رابطه جاری خود واکنش نشان می‌دهند.

به نظر این کارشناسان، نتایج اخیر می‌تواند با توجه به شرایط بحران اقتصادی کنونی تحلیل شود به این گونه که دشواری یافتن شغل برای مردان جوان باعث می‌شود حس هویت آن‌ها بیشتر به روابط شخصی وابسته شود تا مناسبات شغلی.


پروفسور بارتلی در این باره می‌گوید: همواره گفته می‌شود زنان خود را از طریق روابط خود تعریف می‌کنند و مردان از طریق کارشان به خود اعتبار می‌بخشند. به نظر او در حال حاضر به‌دلیل شرایط سخت شغلی برای مردان جوان شاید این تغییری که کارشناسان مدت‌ها در انتظار آن بودند اتفاق افتاده‌است.

محققان در نتیجه‌گیری از پژوهش اخیر می‌گویند: دغدغه زنان جوان عمدتا داشتن یا نداشتن رابطه است تا این‌که به طور مداوم شاد باشند. ضمنا زنان جوان به‌دنبال شکستن رابطه عاشقانه‌شان ترجیح می‌دهند با دوستان خود درباره عواطفشان حرف بزنند. زنان آشفتگی عاطفی خود را با افسردگی ابراز می‌کنند در حالی‌که مردان احساسات خود را بیشتر با مصرف الکل و مواد مخدر نشان می‌دهند.

 

پیشتر نیز در پژوهشی با اشاره به «حساسیت عاطفی مردان» نشان داده شده‌بود که خلاف باور عمومی مردان هم مانند زنان نسبت به خیانت عاطفی زنانشان حساس هستند. این یافته علمی نشان می‌داد که برخی از مردان همانند بیشتر زنان خیانت عاطفی را رنج‌آورتر از خیانت جنسی می‌دانند.

هاجر یادگاری

هاجر یادگاری کارشناس ارشد مشاوره از دانشگاه الزهرا (س)

 

33 نظرات

ارسال نظر

لطفا موارد ستاره دار حتما پر کنید

راهیار دات کام